Հակամարտության խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի, և ցանկացած փորձ` տանելու այն ռազմական լուծմանը վճռականորեն կասեցվելու է. ԱԳՆ արձագանքը
ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ԱԳ նախարարների հայտարարության վերաբերյալ
Հայաստանը կարևորում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ԱԳ նախարարների կողմից արված հայտարարությունը, որտեղ աներկբա կերպով դատապարտվում է քաղաքացիական բնակչության և ենթակառուցվածքների աննախադեպ մեծ ծավալների թիրախավորումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում, որպես անընդունելի սպառնալիք տարածաշրջանային կայունության համար:
Հայաստանը վերահաստատում է կրակի անհապաղ դադարեցման անհրաժեշտությունը, որի մասին ՀՀ ԱԳՆ-ն արդեն իսկ հանդես է եկել հայտարարությամբ 2020թ․ հոկտեմբերի 2-ին:
Մեկ անգամ ևս ընդգծում ենք, որ հակամարտության խաղաղ կարգավորումը ու խաղաղ գործընթացն այլընտրանք չունեն, և ցանկացած փորձ` տանելու այն ռազմական լուծմանը վճռականորեն կասեցվելու է:

Армения отреагировала на заявление глав МИД стран-сопредседателей
МГ ОБСЕ Армения придает важность заявлению глав МИД стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, в котором недвусмысленно осуждается нацеленность беспрецедентно больших объемов гражданского населения и инфраструктур в зоне нагорно-карабахского конфликта как неприемлемой угрозы для региональной стабильности.
Как сообщает пресс-служба МИД, Армения подтверждает необходимость немедленного прекращения огня, о чем МИД Армении уже заявлял 2 октября 2020 года. Еще раз подчеркиваем, что мирное урегулирование конфликта и мирный процесс не имеют альтернативы, и любая попытка привести его к военному решению будет решительно пресечена.
Напомним, что 27 сентября Азербайджан начал интенсивный обстрел населенных пунктов Нагорного Карабаха, в том числе Степанакерта, перейдя в наступление по всему периметру линии соприкосновения. Действия, которые в Баку называют "контратакой", идут на Северном, Восточном и юго-восточном участках фронта. В Армении объявлено военное положение и всеобщая мобилизация. Азербайджан также объявил военное положение и частичную мобилизацию на своей территории.