Գրանադայում կայանալիք Եվրագագաթնաժողովում քննարկվելու են Ղարաբաղը, միգրացիան և Եվրամիության ընդլայնումը
Եվրոպական քաղաքական համայնքի (EPC) երրորդ գագաթնաժողովը տեղի կունենա հինգշաբթի օրը Գրանադայում, Իսպանիան նախագահում է ԵՄ Խորհրդում մինչև տարեվերջ։ ԵՄ 27 երկրների, 20 գործընկեր և թեկնածու երկրների առաջնորդները, այդ թվում՝ Ուկրաինան, Թուրքիան, Հայաստանը, Ադրբեջանը, Մոլդովան, Թուրքիան, Ուկրաինան, Բալկանները և անջատված Կոսովոն կհավաքվեն՝ քննարկելու, թե ինչպես Եվրոպան դարձնել ավելի ճկուն, բարգավաճ և աշխարհառազմավարական: Այս մասին լրագրողներին հայտնել է ԵՄ խորհուրդը։
Հոկտեմբերի 6-ին Եվրամիության պետությունների և կառավարությունների ղեկավարները կանցկացնեն ԵՄ ոչ պաշտոնական գագաթնաժողով, որում նրանք մտադիր են քննարկել համայնքի 2024-2029 թվականների ռազմավարական օրակարգը, ինչպես նաև քննարկել միության հետագա ընդլայնումը, դրա հնարավոր հետևանքները, և ամենակարևորը, դրա համար անհրաժեշտ հենց Եվրամիության վերափոխումները:
Ըստ ԵՄ կառույցների աղբյուրների՝ վերջին 19 ամիսների ընթացքում առաջին անգամ Ուկրաինան չի լինի եվրոպական գագաթնաժողովների գլխավոր թեման։ Բացի ընդլայնման հարցերից, նրանք կկենտրոնանան ԵՄ նոր միգրացիոն ճգնաժամի և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության քննարկման վրա։

На евросаммитах в Гранаде обсудят Карабах, миграцию и расширение Евросоюза
Третий по счету саммит Европейского политического сообщества (ЕПС) пройдет в четверг в Гранаде, которая председательствует до конца года в Совете ЕС. Лидеры 27 стран Евросоюза, 20 стран-партнеров и государств-кандидатов, включая Украину, Турцию, Армению, Азербайджан, Молдавию, Турцию, Украину, государства Балкан, а также самопровозглашенного Косова соберутся вместе, чтобы обсудить, как сделать Европу более устойчивой, процветающей и геостратегической, сообщили журналистам в Совете ЕС.
6 октября главы государств и правительств Евросоюза проведут неформальный саммит ЕС, на котором намерены рассмотреть стратегическую повестку сообщества на 2024-2029 годы, а также обсудить будущее расширение союза, возможные последствия этого, а главное - необходимые для этого преобразования самого Евросоюза.
Как сообщили источники в институтах ЕС, впервые за последние 19 месяцев Украина не будет главной темой евросаммитов. Помимо проблем расширения, они сосредоточатся на обсуждении нового миграционного кризиса ЕС и конфликта в Нагорном Карабахе.