Գնել Սանոսյանը մի խումբ դեսպանների ներկայացրեց Սիսիան-Քաջարան հատվածի ներդրումային ծրագրի մանրամասները
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունը, «Ճանապարհային դեպարտամենտ» հիմնադրամի հետ համատեղ, Հայաստանում հավատարմագրված մի խումբ դեսպանների ներկայացրեց «Հյուսիս-հարավ» ճանապարհային միջանցքի ներդրումային ծրագրի` Տրանշ 4 (Սիսիան-Քաջարան հատված) շրջանակներում կայանալիք մրցույթի մանրամասները:
Նշված հատվածում նախատեսվում է կառուցել 2-րդ տեխնիկական կարգի շուրջ 60 կմ ընդհանուր երկարությամբ նոր ճանապարհահատված, այդ թվում՝ 4.7 կմ ընդհանուր երկարությամբ 27 կամուրջներ և 12.5 կմ ընդհանուր երկարությամբ 9 թունելներ (այդ թվում՝ Բարգուշատի թունելը, որի երկարությունը կկազմի շուրջ 8.7 կմ):
Բացման իր խոսքում ՏԿԵ նախարար Գնել Սանոսյանը նշեց, որ օրեր առաջ նախարարությունը հայտարարել է մրցույթի նախաորակավորման փուլը, և 70 օր կսպասեն տարբեր շինարարական կազմակերպությունների կողմից հայտերի:
« Հայաստանի համար ճանապարհի այս հատվածի կառուցումը և՛ ռազմավարական, և՛ տնտեսական, և անվտանգության առումով չափազանց կարևոր է: Սա բավականին մեծ և հետաքրքիր ծրագիր է՝ բազմաթիվ տեխնիկական և մասնագիտական լուծումներով: Իր տեսակով բավականին բարդ ու հետաքրքիր ճանապարհահատված է լինելու: Մենք խնդրում ենք ձեր աջակցությունը, որպեսզի ծրագրի մասին հնարավորինս շատ տեղեկատվություն փոխանցեք ձեր երկրներում գործող խոշոր շինարարական ընկերություններին, որպեսզի նրանք մասնակցեն այս մրցույթին: Մեր նպատակն է, որ կարողանանք ներգրավել բազմափորձ և հզոր կարողություններ ունեցող ընկերություններ, որպեսզի կարողանանք և՛ ժամանակային առումով, և՛ որակական առումով ծրագիրը պատշաճ կերպով կազմակերպել»,- ասաց Սանոսյանը:
Միջոցառման ընթացքում «Ճանապարհային դեպարտամենտ» հիմնադրամի ծրագրերի կառավարման և գնումների դեպարտամենտի պետ Նարեկ Զուլայանը ներկայացրեց Սիսիան-Քաջարան ճանապարհահատվածի ծրագիրը, այնուհետև ցուցադրվեց կարճամետրաժ ֆիլմ:
«Ճանապարհային դեպարտամենտ» հիմնադրամի գնումների բաժնի պետ Հասմիկ Բարխուդարյանն իր հերթին ներկայացրեց շինարարական կազմակերպության ընտրության համար հայտարարվելիք մրցույթի մանրամասները:

Гнел Саносян представил группе послов подробности инвестиционной программы по участку Сисиан-Каджаран
Министерство территориального управления и инфраструктуры и Департамент автомобильных дорог представили группе послов, аккредитованных в Армении, детали тендера по Инвестиционной программе автодорожного коридора Север-Юг, Транш 4 (участок Сисиан-Каджаран).
На указанном участке планируется строительство дороги второго технического порядка протяженностью около 60 км. На ней должно быть 27 мостов общей протяженностью в 4,7 км и 9 тоннелей общей протяженностью в 12,5 км (включая Баргушатский тоннель, длина которого составит около 8,7 км).
В своем вступительном слове министр Гнел Саносян отметил, что министерство объявило предварительный квалификационный этап тендера, и в течение 70 дней будет принимать заявки  строительных компаний.
«Строительство этого участка дороги чрезвычайно важно для Армении с точки зрения стратегии, экономики и безопасности. Это довольно большая, интересная программа с множеством технических и профессиональных решений. Это будет довольно сложный и интересный участок. Мы просим Вашего содействия, чтобы вы передали как можно больше информации о проекте крупным строительным компаниям Ваших стран для участия в этом конкурсе. Наша цель -привлечь опытные компании с большими возможностями», - отметил Саносян.
Нарек Зулаян, начальник Отдела управления программами и закупками Департамента автомобильных дорог, представил проект дороги Сисиан-Каджаран, затем был показан фильм.
Начальник отдела закупок Дорожного управления Асмик Бархударян представила подробности тендера, который объявлен для выбора строительной компании.