Գնահատում ենք Կորեայի հավասարակշռված դիրքորոշումը ԼՂ հիմնախնդրի առնչությամբ. Ալեն Սիմոնյան
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը փետրվարի 13-ին ընդունել է Կորեայի Հանրապետության ԱԺ Կորեա-Հայաստան բարեկամական խմբի նախագահ Կիհուն Սոնի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը շեշտվել է հայ-կորեական երկկողմ հարաբերություններում միջխորհրդարանական համագործակցության կարևորությունը:
Քննարկվել են Հայաստանի և Կորեայի միջև երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացման և ամրապնդման հնարավոր ուղղությունները: Կողմերն ընդգծել են առևտրատնտեսական, գիտական, կրթության, մշակույթի ու զբոսաշրջության ոլորտներում փոխշահավետ համագործակցության անհրաժեշտությունը:
Այս համատեքստում ԱԺ նախագահը կարևորել է ՀՀ-ում Կորեայի Հանրապետության դեսպանության բացումը, որը մեծ առաջընթացի հնարավորություն կտա հայ-կորեական հարաբերություններում:
Ալեն Սիմոնյանը բարձր է գնահատել Կորեայի միջազգային համագործակցության գործակալության (KOICA) կողմից Հայաստանին, մասնավորապես, Ազգային ժողովին ցուցաբերած աջակցությունը՝ ակնկալելով շարունակականություն:
Գործընկերները քննարկել են տարածաշրջանի անվտանգությանն առնչվող հարցեր, ինչպես նաև Ադրբեջանի ծավալապաշտական նկրտումներին և դրա հետևանքներին վերաբերող հիմնախնդիրներ:
«Մենք գնահատում ենք Կորեայի Հանրապետության հավասարակշռված դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի առնչությամբ և հույս ունենք, որ Կորեան կշարունակի աջակցել միջազգային միջնորդների ջանքերին՝ խնդիրը բացառապես խաղաղ ճանապարհով հանգուցալուծելու հարցում»,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը:
ԱԺ նախագահը  հավելել է, որ Հայաստանը միջազգային գործընկերներից ակնկալում է հասցեական քայլեր՝ պահանջելու Ադրբեջանից լիարժեքորեն կատարել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունները, անմիջապես ու անվերապահորեն վերացնել Լաչինի միջանցքի արգելափակումը՝ ապահովելով տրանսպորտային հաղորդակցության անվտանգ և ապահով կազմակերպումը:

Спикер Парламента Армении принял делегацию, возглавляемую председателем группы дружбы Корея-Армения Парламента Кореи
Симонян принял делегацию во главе с председателем парламентской группы дружбы Корея-Армения Республики Кореи Кихун Соном.
Cо ссылкой на сообщение НС РА, на встрече было подчеркнуто важное значение межпарламентского сотрудничества в армяно-корейских двусторонних отношениях.
Были обсуждены возможные направления дальнейшего развития и укрепления двусторонних отношений между Арменией и Кореей. Стороны подчеркнули необходимость взаимовыгодного сотрудничества в сферах торговли, экономики, науки, образования, культуры и туризма.
В этом контексте спикер НС отметил, что открытие посольства Республики Корея в Армении, что предоставит прекрасную возможность для прогресса в армяно-корейских отношениях.
Ален Симонян высоко оценил содействие, оказываемое Корейским агентством международного сотрудничества (KOICA) Армении, особенно Национальному собранию, рассчитывая на его продолжительность.
Коллеги обсудили вопросы, связанные с безопасностью региона и с максималистскими амбициями Азербайджана и их последствиями.
“Мы ценим взвешенную позицию Республики Корея в вопросе нагорно-карабахской проблемы и надеемся, что Корея и впредь будет поддерживать усилия международных посредников по разрешению проблемы исключительно мирным путем”, - сказал Ален Симонян.
Он добавил, что Армения ожидает от международных партнеров прямых шагов, требующих от Азербайджана полного выполнения обязательств, взятых на себя трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года, немедленного и безоговорочного устранения блокирования Лачинского коридора, обеспечения безопасной и надежной организация транспортного сообщения.