Ղազախստանը խառնել է Թուրքիայի և Ադրբեջանի տարածաշրջանային հաշվարկները. պատգամավոր
Ղազախստանում տեղի ունեցող իրադարձությունները բավականին ուշագրավ լույսի ներքո են ներկայացվում ադրբեջանական և թուրքական մամուլում։ Այս մասին ֆեյսբուքի իր էջում գրել է ԱԺ «Պատից ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը:
«Եթե ղազախստանյան ճգնաժամի առաջին օրերին Ադրբեջանում հիմնականում չոր լրատվություն էր տրվում, ապա ՀԱՊԿ արագ արձագանքման ուժերի Ղազախստան տեղափոխվելուց հետո ադրբեջանական կայքերն ու տելեգրամյան ալիքները, որոնք ակնհայտորեն պետական կառավարման ներքո են, ոչ միայն հակառուսական, այլ Ղազախստանի իշխանությունների դեմ ուղղված արշավ են սկսել։
Թուրքիայի և Ադրբեջանի տարածաշրջանային հաշվարկները խառնվել են և նրանք մոռանալով իրենց հետ սերտ, բազմակողմ, խորը հարաբերությունների մեջ գտնվող Ղազախստանին, հակաքարոզչական տարբեր չափաբաժիններով թիրախավորում են նաև Ղազախստանին։
Որոշակի փոփոխության է ենթարկվել նաև ԵՄ-ից, ԱՄՆ-ից, ՆԱՏՕ-ից եկող ազդակները, որի հիմքում, երևացող մասում, ՀԱՊԿ ուժերի Ղազախստանում տեղակայման, ընթացող գործընթացներին ներգրավելու և երկարաժամկետ մնալու հարցն է։
Սակայն պարզ է, որ իրականում գործընթացները շատ ավելի խորքային են և ազդեցության գոտիների ու կարևոր կոմունիկացիաների նկատմամբ վերահսկողության խնդիր կա։
Հիմա արդեն պարզ է, որ Ղազախստանում տեղի ունեցող իրադարձություններից հետո, եվրասիական տարածաշրջանում ակտիվություն դրսևորող ուժերը վերախմբագրումներ են մտցնելու իրենց քաղաքականության մեջ և գործընթացներն այսուհետև այլ տրամաբանության ներքո են ընթանալու»,- գրել է պատգամավորը։

Казахстан смешал региональные расчеты Турции и Азербайджана: депутат
Происходящие в Казахстане события довольно примечательно освещаются в азербайджанской и турецкой прессе. Об этом на своей странице в Facebook написал депутат парламентской фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
«Если в первые дни казахстанского кризиса в азербайджанской прессе в основном преподносилась сухая информация, то после переброски в Казахстан сил быстрого реагирования ОДКБ азербайджанские СМИ, которые явно находятся под государственным контролем, начали активную кампанию против России и властей Казахстана.
Региональные расчеты Турции и Азербайджана смешались, и они забыли о тесных, многосторонних и глубоких отношениях с Казахстаном, начав контрпропагандистскую агитацию против этой страны.
Определенным изменениям подверглась также реакция ЕС, США, НАТО по причине размещения сил ОДКБ в Казахстане.
Ясно, однако, что в реальности процессы намного глубже и проблема состоит в контроле над зонами влияния и важными коммуникациями.
Очевидно, что после событий в Казахстане центры, проявляющие активность в Евразийском регионе, внесут коррективы в свою политику, и процессы отныне будут происходить по иной логике»,- написал депутат.