Ղարաբաղյան բանակցություններում որևէ փակուղի չկա. Զոհրաբ Մնացականյան
Մենք թիրախային ու նպատակադրված աշխատում ենք բանակցային գործընթացում շատ թիրախային, այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարեց Արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը: Նախարարի խոսքով, հայկական կողմը երբևէ չի ձգձգել գործընթացը և ավելին, նպաստել դրա բարեհաջող ընթացքին:
«Դուք տեղյակ եք, որ վերջին հանդիպումը տեղի է ունեցել սեպտեմբերին, նախարարների մակարդակով հաջորդ հանդիպումը կկայանա շուտով: Երկրների ղեկավարների մակարդակով ներկայիս պահի դրությամբ հանդիպում մենք չենք ծրագրում», հայտարարեց Մնացականյանը՝ չբացառելով հանդիպման հնարավորությունը անհրաժեշտության դեպքում:
Նա նշեց, որ կան որոշ պայմանավորվածություններ ու գաղափարներ՝ երկրի ղեկավարների հանդիպման կազմակերպման շուրջ ու հավելեց. «Այդ առումով գործ ունենք անելու և ամենակարևորն այն է, որ այդ գործի մեջ մենք ունենք մեր հստակ ուղղվածությունը՝ ապահովել այնպիսի ձևաչափ, դաշտ, որտեղ համադրելի են կողմերի պարտավորությունները: Չի կարող լինել իրավիճակ, երբ մի կողմը ստանա ավելին, իսկ մյուս կողմը՝ ոչ: Սա փակուղի է տանելու»:
Հարցին, թե դատելով կողմերի հայտարարություններից, արդյոք բանակցություններում փակուղային իրավիճակ չէ, նախարարը պատասխանեց. «Որևէ փակուղի չկա, համենայնդեպս, այն, ինչ մեզ է վերաբերում, որևէ փակուղի չկա, մենք շարունակում ենք աշխատել, հանգիստ ու սառնասիրտ աշխատել, քանի որ սա վերաբերում է մեր, տարածաշրջանի անվտանգությանը, խաղաղություն հաստատելուն: Զգացմունքային դաշտում աշխատելը լուրջ չէ»:

Карабахские переговоры не зашли в тупик: Зограб Мнацаканян
Мы целенаправленно и целеустремленно работаем над переговорным процессом по карабахскому урегулированию, заявил сегодня на брифинге министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян.
По словам министра, армянская сторона никогда не затягивала процесс и, более того, способствовала его успешному ходу. Мнацаканян также проинформировал, что следующая встреча на уровне министров состоится в ближайшее время (по предварительной договоренности в Братиславе, ред.).
Он отметил, что есть некоторые договоренности и идеи по организации встречи руководителей стран. «В этом плане мы еще должны проделать работу. И самое главное, что в этом деле мы имеем свою четкую направленность - обеспечить такой формат, поле, где сопоставимы обязательства сторон»,- объяснил Мнацаканян.
Касаясь бытуемого мнения о том, что караюахские переговоры зашли в тупик, министр ответил: «Нет никакого тупика, во всяком случае, то, что касается нас, мы продолжаем работать - работать спокойно и хладнокровно, поскольку это касается безопасности нашей страны и региона в целом».