Ղարաբաղում խաղաղապահ առաքելություն պետք է իրականացնի մի երկիր, որը կարող է կանգնեցնել պատերազմը . ԱՀ Նախագահի խորհրդական
Ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության գոտում խաղաղապահ առաքելություն պետք է իրականացնի մի երկիր, որը կարող է կանգնեցնել պատերազմը, պահպանել խաղաղությունն ու կայունությունը, հայտարարել է Արցախի նախագահի խորհրդական Դավիթ Բաբայանը:
"Այդ երկիրը պետք է բարեկամական հարաբերություններ ունենա ինչպես Ադրբեջանի, այնպես էլ Հայաստանի հետ ։ Նման երկիր է միայն Ռուսաստանը", - գրել է նա Facebook-ի իր էջում ։
Բաբայանը հրաց է բարձրացնում, եթե  նրանք կարող են խաղաղություն և կայունություն բերել, ապա ինչու պետք է ուրիշները պաշտպանեն այդ կայունությունը ։
"Նման այլ ռազմաքաղաքական պոտենցիալ ունեք։ Ես նման բան չեմ տեսնում։ Սկանդինավյան երկրներն ի վիճակի չեն լուծել ռազմաքաղաքական խնդիրները, որքան էլ դրանք տարբեր գովազդեն", - ընդգծել է նա։
Հոկտեմբերի 31-ին ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ռոբերտ Օ ' Բրայենը բացառել է Թուրքիայի միջնորդությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում եւ առաջարկել է ղարաբաղյան հակամարտության գոտում սկանդինավյան խաղաղապահներ տեղակայել:

Миротворческую миссию в Карабахе должна проводит страна, способная остановить войну: Советник президента Арцаха
Миротворческую миссию в зоне азербайджано-карабахского конфликта должна осуществлять страна, способная остановить войну, сохранить мир и стабильность, заявил советник президента Арцаха Давид Бабаян.
«Эта страна должна иметь дружественные отношения как с Азербайджаном, так и с Арменией. Такой страной является только Россия», - пишет он на своей странице в Facebook.
Бабаян задается вопросов о том, если только они способны принести мир и стабильность, то почему другие должны защищать эту стабильность.
«Имеют ли другие такой военно-политический потенциал? Я такого не вижу. Скандинавские страны не в состоянии решить военно-политические проблемы, как бы их не рекламировали разные», - подчеркнул он.
31 октября советник президента США по национальной безопасности Роберт О’Брайен исключил посредничество Турции в урегулировании конфликта в Карабахе и предложил разместить в зоне нагорно-карабахского конфликта скандинавских миротворцев.