Գերիների հարցը պետք է լուծվի «բոլորը բոլորի դիմաց սկզբունքով»` հայկական կողմը դեռ ամբողջական ցուցակը չի ներկայացրել. Լավրով
Ռազմագերիների հարցն քննարկվել է եւ հենց նոյեմբերի 9-ի գիշերվա տեքստում, և հետագայում քննարկվել է նաեւ տարբեր հեռախոսազրույցների ժամանակ: Այս մասին այսօր ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը:
«Այս հարցը քննարկվել է նաև հունվարի 11-ին ա, երբ Մոսկվայում հանդիպեցին երեք երկրների ղեկավարները: Առաջին հերթին պետք էր, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը ցանկեր կազմեին այն մարդկանց, որոնք կորել են: Սկզբում խնդիրներ կային հայկական կողմի մոտ, Ադրբեջանը տվեց իր ցուցակը, այն փոքր էր, և ադրբեջանական կողմի մոտ այդ հարցի հետ կապված խնդիրներ փոխանակումից հետո այլևս չառաջացան:
Հայկական կողմից ցուցակը ոչ ամբողջությամբ և ոչ միանգամից է տրվել։ Հարցեր են առաջացել նաև զինադադարի կնքումից հետո, երբ հայկական կողմից Հադրութի շրջանում գերի են ընկել նոր մարդիկ։ Դա զորակոչիկների մեծ խումբ էր, որը Լեռնային Ղարաբաղ էր տեղափոխվել նոյեմբերի վերջին, իսկ դեկտեմբերի սկզբին նրանք գերի ընկան։ Ադրբեջանական կողմն ասում է, որ այդ հարցը պետք է առանձին կարգով քննարկվի, քանի որ այդ զինծառայողները գերի են ընկել արդեն զինադադարի կնքումից հետո։
Բայց մենք և մեր նախագահը գտնում ենք, որ այդ խնդիրը պետք է լուծվի "բոլորը բոլորի դիմաց" սկզբունքով, և հարցը պետք է փակվի: Մենք դիմել ենք Հայաստանի ղեկավարությանը, որպեսզի նրանք վերջնական ցուցակը տան, սակայն պարզվել է, որ այնտեղ ավելի շատ մարդ կա, քան այն 62-ը, որոնք գերի են ընկել հրադադարը հայտարարելուց հետո։ Եվ հիմա մեր զինվորականները Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարության հետ կապի մեջ են այդ արդեն անվանական ցուցակները համադրելու հարցում, որպեսզի հասկանան, թե որտեղ են գտնվում այդ մարդիկ", - բացատրել է Լավրովը։
Նա նաեւ գոհունակություն է հայտնել նոյեմբերի 9-ի հայտարարության իրականացման ընթացքից ՝ նկատելով, որ այդ գնահատականին հավատարիմ են նաեւ հակամարտության կողմերը։
"Բացառություն է կազմում միայն գերիների փոխանակման հարցը, ինչի պատճառները ես արդեն մատնանշեցի", - նշել է նախարարը:

Вопрос пленных должен быть решен по принципу "все в обмен на всех" - армянская сторона пока не представила полный список: Лавров
Вопрос военнопленных обсуждался и в заявлении о перемирии от 9 ноября, и в дальнейшем в различных телефонных разговорах, и во время трехсторонней встречи глав Армении, Азербайджана и России в Москве 11 января, заявил сегодня на пресс-конференции министр иностранных дел РФ Сергей Лавров.
"В первую очередь нужно было, чтобы Армения и Азербайджан составляли списки тех людей, которые пропали. Поначалу проблемы были у армян, Азербайджан дал свой список, он был небольшой, и после обмена у азербайджанской стороны проблем с этим вопросом больше не возникало. С армянской стороны список был дан не полностью и не сразу. Вопросы возникли также после заключения перемирия, когда с армянской стороны попали в плен в новые люди в Гадрудском районе.
Это была большая группа призывников, которая была переброшена в Нагорный Карабах в конце ноября, а в начале декабря они п пали в плен. Азербайджанская сторона говорит, что этот вопрос должен быть рассмотрен отдельным порядком, поскольку эти военнослужащие попали в плен уже после заключения перемирия. Но мы и наш президент продвигаем вопрос в том порядке, чтобы решить его в рамках формата «все в обмен на всех» и закрыть этот вопрос.
Мы обратились к руководству Армении, чтобы они дали окончательный список пленных, но оказалось, что в нем больше людей, чем те 62 человека, которые попали в плен после объявления перемирия. И сейчас наши военные в контакте с руководствами Армении и Азербайджана эти уже поименные списки выверяют, чтобы понять, где находятся эти люди»,- объяснил Лавров. Он также выразил удовлетворение ходом реализации заявление от 9 ноября, заметив, что этой оценки придерживаются и сами стороны конфликта. «Исключение составляет лишь вопрос обмена пленных, причины чего я уже указал»,- отметил министр.