Freedom House-ը մտահոգված է Ադրբեջանում հայ գերիների նկատմամբ անմարդկային վերաբերմունքով
Freedom House-ը խորապես մտահոգված է «վերջին զինված հակամարտության արդյունքում Ադրբեջանի կողմից գերեվարված և ձերբակալված հայերի նկատմամբ անմարդկային վերաբերմունքի և բռնության, այդ թվում` խոշտանգումների մասին ստացված հաղորդագրություններով»։ Այս մասին հայտարարել է միջազգային հեղինակավոր իրավապաշտպան կազմակերպության Եվրոպայի և Եվրասիայի ծրագրերի տնօրեն Մարկ Բեհրենդտը, հայտնում է Ազատությունը:
Ի պատասխան Ադրբեջանի կողմից ձերբակալված հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց նկատմամբ բռնության դեպքերի մասին հաղորդագրությունների տարածած հայտարարությունում Freedom House-ն Ադրբեջանի իշխանություններին հորդորում է «սերտորեն աջակցել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի ջանքերին` հետաքննելու հայ ձերբակալվածների նկատմամբ անմարդկային վերաբերմունքի վերաբերյալ հաղորդումների վավերականությունը` անկախ նրանց կարգավիճակից, և ապահովելու, որ դեռ անազատության մեջ գտնվող անձինք ունենան բոլոր պաշտպանությունները, որոնք ամրագրված են միջազգային մարդասիրական ու մարդու իրավունքների նորմերով՝ ներառյալ խոշտանգումների ու անմարդկային վերաբերմունքի անթույլատրելիությունն, ինչպես նաև տրամադրել նրանց հայրենադարձության վերաբերյալ տվյալներ»: «Որպես Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի կողմ պետություն՝ Ադրբեջանը պարտավոր է սերտորեն համագործակցել դատարանի հետ և տրամադրել պահանջվող բոլոր տեղեկությունները՝ այս լուրջ հարցերի թափանցիկ հետաքննությունը ապահովելու համար», - շեշտում է հեղինակավոր իրավապաշտպան կազմակերպությունը։
Հայտարարության նախապատմությունում Freedom House-ը նշում է, որ չնայած հրադադարի մասին 2020թ. նոյեմբերի 9-ի լույս 10-ի հայտարարության պայմանները երկու կողմերին էլ պարտավորեցնում էին վերադարձնել ձերբակալվածներին, ադրբեջանական իշխանությունները մեղադրվում են հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց պահելու մեջ: «Հայ ձերբակալվածները ադրբեջանական գերության մեջ ենթարկվել են բռնությունների ու նվաստացնող վերաբերմունքի՝ համաձայն սոցիալական ցանցերում շրջանառվող հաղորդագրությունների, որոնք նախնական ստուգվել են Human Rights Watch-ի կողմից մարտին», - ասված է հաղորդագրությունում։
«Հայաստանի կառավարությունը դիմել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան՝ Ադրբեջանում գտնվող հայ ձերբակալվածների ճակատագիրը պարզելու համար: Մարտի սկզբին ՄԻԵԴ-ը 188 հոգու համար ընդունել է միջանկյալ միջոցներ, որոնք ուղղված են անհատին պաշտպանելու հետագա ֆիզիկական վնասներից, քանի դեռ քննությունն ընթացքի մեջ է: ՄԻԵԴ-ը նաև դիմել է Ադրբեջանի կառավարությանը՝ պահանջելով տրամադրել ձերբակալվածների վերաբերյալ բժշկական տեղեկություններ, տեղեկատվություն նրանց պահման պայմանների և նրանց նախատեսվող հայրենադարձության մասին», - նշում է Freedom House-ը։

Freedom House обеспокоен бесчеловечным отношением к армянским пленным в Азербайджане
Freedom House глубоко обеспокоен полученными сообщениями о пытках и бесчеловечном обращении и насилии в отношении пленных и арестованных армян в Азербайджане в результате последнего вооруженного конфликта в Нагорном Карабахе. Об этом заявил директор программ Европы и Евразии Freedom House Марк Бехрендт, передает Свобода.
В ответ на сообщения о случаях насилия в отношении армянских военнопленных и гражданских лиц, находящихся в Азербайджане, Freedom House призывает власти АР тесно содействовать усилиям Европейского суда по правам человека по расследованию действительности этих сообщений и обеспечить защиту прав задержанных армян независимо от их статуса.
«Как государство, являющееся стороной европейской конвенции по правам человека, Азербайджан обязан тесно сотрудничать с судом и предоставлять всю необходимую информацию для обеспечения прозрачного расследования этих серьезных вопросов», - подчеркивает авторитетная правозащитная организация. В предыстории заявления Freedom House отмечает, что, несмотря на обязательство по возвращению всех пленных, взятое сторонами в рамках заявления от 9 ноября 2020 года, азербайджанская сторона отказывается от выполнения этого положения.
«Согласно распространенным в социальных сетях сообщениям, предварительно проверенным Human Rights Watch, армянские задержанные подверглись насилию и унижению в азербайджанском плену»,- говорится в сообщении.
«Правительство Армении обратилось в Европейский суд по правам человека для выяснения судьбы армянских пленных в Азербайджане. В начале марта ЕСПЧ в отношении 188 человек применил промежуточные меры, направленные на защиту личности от дальнейшего физического ущерба до тех пор, пока следствие продолжается. ЕСПЧ также обратился к правительству Азербайджана с требованием предоставить информацию о состоянии здоровья арестованных, об условиях их содержания и их планируемой репатриации», - отмечает Freedom House.