ՀՀ իշխող ուժի կողմից քաղաքապետների իմփիչմենթի ձևը կասկածի տակ է դնում այս գործընթացների օրինականությունը․ Freedom House
Թեև քաղաքապետների իմպիչմենտը իրավական մեխանիզմ է, սակայն Հայաստանի իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության կողմից այն ուղեկցվում է տարբեր տեսակի ճնշումներով, շանտաժով և տեղական ինքնակառավարման շահերին հակասող քաղաքական շահերի առևտրով. Դա կասկածի տակ դնել այս գործընթացների օրինականությունը: Այս տեսակետն է արտահայտել Freedom House իրավապաշտպան կազմակերպությունն իր «Nations in Transit 2024» տարեկան զեկույցում։
«Իշխող կուսակցությունը հաճախ մատնանշում է տեղական մակարդակում ընդդիմադիր կուսակցությունների կառավարման հետ կապված իրավական խնդիրները, սակայն դրանք լուծելու համար դիմում է քաղաքական գործիքների և մեխանիզմների», - նշվում է զեկույցում։
Կազմակերպությունն իր ամփոփման մեջ նշում է, որ նոյեմբերին Հայաստանն ընդունել է հարկաբյուջետային համահարթեցման օրենքում փոփոխություններ, որոնք կուղղորդեն ավելի շատ պետական ​​սուբսիդիաներ ֆինանսապես ավելի կենսունակ համայնքներից դեպի այն համայնքները, որոնք ֆինանսական առումով ավելի քիչ ապահովված են, այդ թվում՝ հեռավոր կամ լեռնային շրջաններում կամ սահմանամերձ: Փոփոխությունները նախատեսում են նաև լրացուցիչ սուբսիդիաներ 3500-ից պակաս բնակչություն ունեցող ամենափոքր համայնքների համար, որոնք հիմնականում բնակեցված են էթնիկ փոքրամասնություններով:
«Նոյեմբերին կառավարությունն ընդունել է նաև որոշում, որն աջակցում է Հայաստանում իշխանության ապակենտրոնացմանը, ինչպես նաև համապատասխան բարեփոխումների գործողությունների ծրագիր՝ ուղղված տեղական մակարդակում ժողովրդավարական մասնակցության, կարողությունների և հանրային ծառայությունների որակի բարելավմանը», - գրում է իրավապաշտպան կազմակերպությունը։
Այնուամենայնիվ, կազմակերպությունն ընդգծում է, որ այս կարևոր բարեփոխումների ֆոնին կասկածի տակ են դրվել տեղական իշխանությունների անկախության և օրինականության երաշխիքները՝ «Քաղաքացիական պայմանագրի» կողմից իրենց տեղական ընտրողների կողմից ընտրված քաղաքապետերին պաշտոնանկ անելու համակարգված փորձերի պատճառով։
Որպես օրինակ Freedom House-ը բերում է Արկադի Թամազյանին Ալավերդու քաղաքապետի պաշտոնից հեռացնելու պատմությունը:
«Անցած տարի մի քանի համայնքներում փորձերից հետո իշխող կուսակցությունը դեկտեմբերին հաջողությամբ հեռացրեց Ալավերդու քաղաքապետ Արկադի Թամազյանին։ Թամազյանը ղեկավարում էր «Ապրելու երկիր» և «Հայ ազգային կոնգրես» ընդդիմադիր կուսակցությունների թույլ կոալիցիան, սակայն ավագանիում «Ապրելու երկիրը» ներկայացնող անդամներից մեկը լքել է կուսակցությունը և աջակցել ՔՊ-ին մեծամասնություն ստանալ, որն անհրաժեշտ էր քաղաքապետին անվստահություն հայտնելու համար: Քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունները զգուշացրել են, որ քաղաքապետի իմպիչմենտը իրականացվել է ապօրինի, և եղել են տեղեկություններ, որ Ալավերդու խորհրդականների վրա ճնշում է գործադրվում ազգային գործադիր և օրենսդիր իշխանությունը»,- ասվում է զեկույցում:

Freedom House: То, как правящая партия Армении проводит импичмент мэров, ставит под сомнение легитимность этих процессов
Хотя импичмент мэров является законным механизмом, то, как правящая партия Армении «Гражданский договор» проводит его, сопровождаясь различными формами давления, шантажа и торговли политическими выгодами, противоречащими интересам местного самоуправления, ставит под сомнение легитимность этих процессов. Такую точку зрения в ежегодном докладе «Nations in Transit 2024» выразила правозащитная организация Freedom House.
«Правящая партия часто указывает на юридические проблемы с управлением оппозиционными партиями на местном уровне, однако при их решении она прибегает к политическим инструментам и механизмам», - отмечается в докладе.
Организация в своем обзоре упоминает о том, что в ноябре Армения приняла поправки к Закону о финансовом выравнивании, которые позволят перенаправить больше государственных субсидий от более финансово жизнеспособных общин к общинам, которые финансово менее обеспечены, в том числе в отдаленных или горных районах или на границах Армении. Поправки также предусматривают выделение дополнительных субсидий самым маленьким общинам с населением менее 3500 человек, в которых в основном проживают этнические меньшинства.
«В ноябре правительство также приняло решение, поддерживающее децентрализацию власти в Армении, а также план действий по соответствующим реформам, направленным на улучшение демократического участия, потенциала и качества государственных услуг на местном уровне», - пишет правозащитная организация.
При этом она подчеркивает, что на фоне этих важнейших реформ гарантии независимости и легитимности местных властей оказались под вопросом из-за систематических попыток «Гражданского договора» отстранить от должности мэров, избранных их местными избирателями.
В качестве примера Freedom House приводит историю со смещением мэра Алаверди Аркадием Тамазяном.
«После прошлогодних попыток в нескольких общинах правящая партия в декабре успешно сместила мэра Алаверди Аркадия Тамазяна. Тамазян возглавлял слабую коалицию оппозиционных партий «Страна для жизни» и Армянский национальный конгресс, но другой член совета от «Страны для жизни» покинул партию и предоставил «Гражданскому договору» большинство, необходимое для вынесения вотума недоверия. Общественные организации предупредили, что импичмент мэра был проведен незаконно, и поступили сообщения о том, что советники Алаверди подверглись давлению со стороны национальной исполнительной и законодательной ветвей власти», - говорится в докладе.