Freedom House-ն իր զեկույցում նշել է Հայաստանում տեղեկատվության վերահսկման հետ կանչված փոփոխությունները
Տարեսկզբին Հայաստանի արդարադատության նախարարությունը փոփոխություններ է մտցրել, որոնք գրեթե ամբողջությամբ պետական ​​վերահսկողություն են սահմանում պատերազմի ժամանակ հեռուստատեսության, սոցիալական ցանցերի և համացանցի նկատմամբ, ասվում է Freedom House իրավապաշտպան կազմակերպության«Nations in Transit 2024» տարեկան զեկույցում։
«Չնայած փոփոխությունները հետ են կանչվել քննադատության ալիքից հետո, սակայն դրա պաշտոնական պատճառը ենթադրում է, որ կառավարությունը կվերադառնա այս հարցի քննարկմանը Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի կողմից ազգային անվտանգության նոր ռազմավարության ընդունումից հետո, որը ստացել է «Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության և անվտանգության համակարգի համապարփակ տեսլական» անվանումը։  «Քաղաքացիական պայմանագրի» պատգամավորի առաջարկած մեկ այլ փոփոխություն՝ կապված բնապահպանական տեղեկատվության հասանելիության հետ, շուտով հեղինակը հետ է կանչել»,- նշվում է զեկույցում։
Ինչպես նշում է կազմակերպությունը, խոսքի ազատությունը և տեղեկատվության հասանելիությունը սահմանափակող առաջարկները խիստ քննադատության են ենթարկվել լրատվամիջոցների դիտորդների կողմից, որոնք, բացի առաջարկվող օրենսդրական փոփոխությունների սահմանափակող բնույթը դատապարտելուց, մտահոգություն են հայտնել համապատասխան մասնագիտական ​​համայնքների հետ նախնական խորհրդակցությունների բացակայության կապակցությամբ։
«Նման գործելակերպը խաթարում է լրագրողական ՀԿ-ների և Հայաստանի օրենսդիր և գործադիր մարմինների միջև 2022 թվականին ստորագրված հուշագրի ոգին, որը ստորագրող կողմերին պարտավորեցրել է օրենսդրական խորհրդակցությունների մեխանիզմներ  մշակել»,- ասվում է զեկույցում։

Freedom House в своем докладе упомянул об отозванных поправках, касающихся контроля над информацией в Армении
В начале года Министерство юстиции Армении внесло поправки, устанавливающие почти полный государственный контроль над телевидением, социальными сетями и Интернетом в военное время, говорится в ежегодном докладе «Nations in Transit 2024» правозащитной организации Freedom House.
«Несмотря на то, что поправки были отозваны после волны критики, официальная причина отзыва предполагает, что правительство вернется к рассмотрению этого вопроса после принятия Советом Безопасности Армении новой стратегии национальной безопасности, получившей название «Видение всеобъемлющей системы обороны и безопасности Республики Армения». Другая поправка, предложенная депутатом от «Гражданского договора», касающаяся доступа к экологической информации, вскоре была отозвана автором», - отмечается в докладе.
Как подчеркивает организация, предложения, ограничивающие свободу выражения мнений и доступ к информации, подверглись резкой критике со стороны наблюдателей за СМИ, которые, помимо осуждения ограничительного характера предлагаемых законодательных изменений, выразили обеспокоенность по поводу отсутствия предварительных консультаций с соответствующими профессиональными сообществами.
«Подобная практика подрывает дух меморандума, подписанного в 2022 году между журналистскими НПО и законодательными и исполнительными органами Армении, который обязал подписавшие его стороны разработать механизмы законодательных консультаций», - говорится в докладе.