Ֆրանսիայի կողմից Պաղեստին պետության ճանաչումը չի ներառի դեսպանատան բացումը. Մակրոն
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը CBS News-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ Ֆրանսիայի կողմից Պաղեստին պետության ճանաչումը չի ներառի դեսպանատան բացումը, քանի դեռ ՀԱՄԱՍ-ը չի ազատել Գազայում պահվող պատանդներին։
«Մեզ համար դա կլինի շատ հստակ պահանջ՝ օրինակ՝ Պաղեստինում դեսպանատուն բացելուց առաջ», – ասել է Մակրոնը։
Ֆրանսիայի նախագահը նաև վճռականորեն հանդես է եկել Գազայի հատվածից պաղեստինցիներին տեղահանելու ցանկացած ծրագրի դեմ, որը նախատեսվում է տարածքի վերականգնման շրջանակում, և որը պաղեստինցիները ցանկանում են դարձնել ապագա ինքնիշխան պետության մաս։
«Բայց եթե նման ծրագրի նախապայմանն է նրանց տեղահանումը, ապա դա պարզապես խելահեղություն է։ Մենք չպետք է՝ հանուն Միացյալ Նահանգների նկատմամբ վստահության, հանուն Ֆրանսիայի նկատմամբ վստահության — մենք չենք կարող բացահայտ կամ անուղղակիորեն բավարարված լինել նման նախագծով», – հավելել է Ֆրանսիայի նախագահը։
Ավելի վաղ Մեծ Բրիտանիան, Ավստրալիան և Կանադան ճանաչել էին Պաղեստին պետությունը, ինչը դարձել է սեյսմիկ շրջադարձ՝ արևմտյան արտաքին քաղաքականության տասնամյակների ֆոնին։

Макрон: Признание Францией государства Палестина не будет включать открытие посольства
Запланированное Францией признание палестинского государства не будет включать открытие посольства до тех пор, пока ХАМАС не освободит заложников, которых он удерживает в Газе, заявил   Франции Эммануэль Макрон в интервью CBS News.
«Для нас это будет очень четким требованием перед открытием, например, посольства в Палестине», - сказал Макрон.
Президент Франции также решительно выступил против любых планов по вытеснению палестинцев из сектора Газа, который они хотят сделать частью будущего суверенного государства, при восстановлении территории.
«Но если предварительным условием такого плана является их вытеснение, то это просто безумие. Мы не должны — ради доверия к Соединенным Штатам, ради доверия к Франции — мы не можем быть явно или неявно удовлетворены таким проектом», - добавил президент Франции.
Ранее Великобритания, Австралия и Канада признали палестинское государство, что стало сейсмическим сдвигом после десятилетий западной внешней политики.