Ֆրանսիան կոչ է անում անհապաղ արել դադարեցնել ռազմական գործողությունները
Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Արցախի ուղղությամբ Ադրբեջանի կողմից սկսված մարտական գործողությունների վերաբերյալ: Հայտարարությունում, մասնավորապես, ասվում է.
«Ֆրանսիան խորապես մտահոգված է Լեռնային Ղարաբաղում շարունակվող լայնամասշտաբ բախումներով և խաղաղ բնակչության շրջանում զոհերի մասին հաղորդագրություններով, ու կոչ է անում անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները և վերսկսել երկխոսությունը»:
Միևնույն ժամանակ, որպես Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր, Ֆրանսիան, իր ռուս և ամերիկացի գործընկերների հետ միասին, վերահաստատել է իր հանձնառությունը ՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բանակցային և տևական կարգավորմանը հասնելու համար ՝ միջազգային օրենսդրությանը համապատասխան:

Франция призывает немедленно прекратить военные действия в зоне карабахского конфликта
Министерство Европы и иностранных дел Франции распространило заявление по поводу начатых Азербайджаном боевых действий в направлении Арцаха.
«Франция глубоко обеспокоена продолжающимися в Нагорном Карабахе широкомасштабными столкновениями и сообщениями о жертвах среди мирного населения, и призывает к немедленному прекращению военных действий и возобновлению диалога»Б- говорится в заявлении МИД Франции.
В то же время, как страна-сопредседатель Минской группы, Франция вместе со своими российскими и американскими коллегами подтвердила свою приверженность достижению долгосрочного переговорного урегулирования нагорно-карабахского конфликта в соответствии с международным законодательством.