Ֆրանսիան դրոշ է պարզում Ռուսաստանի «հետնաբակում»՝ ռազմական գործարք կնքելով Հայաստանի հետ. Politico
Ֆրանսիան ցանկանում է, որպեսզի Հայաստանն իմանա, որ պաշտպանում է Հայաստանին հարեւան Ադրբեջանի հետ հարաբերություններում աճող լարվածության եւ իր պատմական դաշնակցի՝ Ռուսաստանի հետ լարված կապերի ֆոնին, գրել է Politico-ն։
Ուրբաթ Ֆրանսիայի զինված ուժերի նախարար Սեբաստիեն Լեքորնյուն եւ նրա հայ գործընկեր Սուրեն Պապիկյանը հանդիպել են Հայաստանի մայրաքաղաքում, որպեսզի ընդգծեն երկու երկրների միջեւ պաշտպանական կապերի խորացման կարեւորությունը։
Լեքորնյուի ինքնաթիռը Հայաստան է բերել գիշերային տեսանելիության ակնոցներ Հայաստանի համար, որը ստորագրել է պայմանագիր նաեւ գրոհային հրացանների գնման մասին PGM ֆրանսիական ընկերության հետ. բանակցություններ են վարվում փոքր հեռահարության «Mistral» հրթիռների գնման մասին MBDA եվրոպական կապալառուից։
«Ֆրանսիայի հետ ավելի սերտ կապերն ստեղծվել են այն բանից հետո, երբ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ուրբաթ հայտնել էր, որ Հայաստանը փաստորեն դադարեցրել է իր անդամությունը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությանը (ՀԱՊԿ), որտեղ գերիշխում է Մոսկվան։
Հայաստանն իրեն Մոսկվայի կողմից դավաճանված է զգում այն բանից հետո, երբ սեպտեմբերին Ադրբեջանը հարձակում սկսեց Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանի զավթման նպատակով։
Ռուսաստանն այնտեղ խաղաղապահ զորակազմ է տեղակայել, որը կանգնած էր մի կողմ քաշված եւ չի միջամտել»,- գրել է  պարբերականը։
Հայաստանը նաեւ հասկացրել է, որ չի աջակցում Ուկրաինայում Ռուսաստանի պատերազմին, նշել է ԶԼՄ-ն։
«Բայց դժվար է ազատվել Կրեմլի իշխանությունից։ Փաշինյանը հայտարարել է, որ մտադրություն չունի փակել ռուսական ռազմակայանը Հայաստանում։
Հայաստանի անվտանգության գլխավոր մարտահրավերն Ադրբեջանն է, որը միջանցք է պահանջում, որն անցնի Հայաստանով, որպեսզի միանա իր էքսկլավի՝ Նախիջեւանի հետ, ինչին Հայաստանը հրաժարվում է համաձայնել։ Այս ամիս ավելի վաղ տեղի ունեցած բախման հետեւանքով զոհվել է չորս հայ զինվոր»,- գրել է Politico-ն։
Քանի որ Մոսկվայի հետ դաշինքը փլուզվել է, Հայաստանը փնտրում է նոր բարեկամներ, եւ Ֆրանսիան իր մեծաթիվ հայ փոքրամասնությամբ արեւմտյան միակ երկրներից մեկն է, որը հավակնում է դրան, նշել է ԶԼՄ-ն։
Պարբերականը հիշեցրել է, որ շաբաթվա սկզբին Նիկոլ Փաշինյանը Փարիզում էր՝ մասնակցելու Ֆրանսիական դիմադրության մարտիկ Միսաք Մանուշյանի աճյունի վերահուղարկավորմանը, որտեղ հանդիպել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ, որը նախազգուշացրել է, որ «էսկալացիայի վտանգը իրական է» սահմանային միջադեպի հետ կապված։
Ռազմական գործարքներ
Հայաստանը փնտրում է քաղաքական աջակցություն, ինչպես նաեւ օգնություն խորհրդային ժամանակների իր բանակը վերածելու համար այնպիսի բանակի, որը կկարողանա դիմակայել ավելի մեծաթիվ եւ ավելի լավ զինված Ադրբեջանի զինված ուժերին։ Նավթով եւ գազով հարուստ երկիրը սերտ ռազմական հարաբերություններ ունի ՆԱՏՕ անդամ Թուրքիայի հետ եւ իսրայելական զենքի խոշոր գնորդ է հանդիսանում, ընդգծել է Politico-ն։
Սպասվում է, որ այս տարի Հայաստանի կառավարությունը պաշտպանության համար կծասխսի 1,4-1,5 մլրդ դոլար, ինչպես նաեւ զենք կգնի Հնդկաստանում։
Հայաստանը փնտրում է Արեւմուտքի աջակցությունը, որպեսզի «վերականգնի ռազմական հավասարակշռությունն» Ադրբեջանի հետ, որը, Երեւանի Դեմոկրատիայի եւ անվտանգության տարածաշրջանային կենտրոնի տնօրեն Տիգրան Գրիգորյանի խոսքով, «օգտագործում է Հայաստանի խոցելիությունը եւ իրեն պաշտպանելու նրա անկարողությունը՝ հետապնդելով ծայրահեղ առավելապաշտական նպատակներ»։
Սակայն Հայաստանը դեռ երկար ճանապարհ պետք է անցնի, որպեսզի ունենա այնպիսի զինված ուժեր, որոնք կկարողանան իրապես զսպել տեղի տարածաշրջանային տերություններին, նշել է պարբերականը։
Պարզապես ժամանակակից զենք գնելը բավական չէ, ասում է Գրիգորյանը։ «Հայաստանում բոլոր ռազմական վերլուծաբանները համաձայն են այն բանին, որ առանց համապարփակ բարեփոխումների այդ բոլոր գնումները ոչ մի օգուտ չեն բերի»,- ասել է փորձագետը։
Պարբերականը նշել է, որ Լեքորնյուն Հայաստանի մայրաքաղաքում էր ֆրանսիական պաշտպանական MBDA, Nexter, Arquus, Safran, Thales եւ PGM կապալառուների, ինչպես նաեւ մեծամասնության կուսակցության եւ ընդդիմության օրենսդիրների հետ։
Բացի MBDA-ի «Mistral»  հրթիռներից, նախարարները քննարկել են նաեւ զենիթահրթիռային պաշտպանության, փոքր, միջին եւ մեծ հեռահարության հրթիռների, հրետանու եւ անօդաչուներից պաշտպանության համակարգերի հարցերը, լրագրողներին ասել է Լեքորնյուն։ Հոկտեմբերին նախարարները հայտարարել էին Thales-ի արտադրության Ground Master 200 երեք ռադարների մատակարարման պայմանագիր կնքելու մասին, որոնք պետք է մատակարարվեն այս ամռանը։
Ֆրասիան նաեւ ուսուցանում է հայկական զորքերին։ Ուրբաթ Փարիզը եւ Երեւանը ստորագրել են գործընկերության համաձայնագիր Ֆրանսիայի Սեն Սիր էլիտար ռազմական դպրոցի եւ հայկական ռազմական ակադեմիայի միջեւ։ Հուլիսից ֆրանսիացի զինվորականը հանդես կգա որպես պաշտպանության հարցերի խորհրդատու Հայաստանի գործադիր իշխանության մարմիններում։
«Հայկական բանակը խորհրդային ավանդույթներ ունի եւ վերափոխման կարիք կա ինչպես դոկտրինի, այնպես էլ սարքավորումների առումով»,- լրագրողներին ասել է ֆրանսիացի պաշտոնյան։

Politico: Франция устанавливает флаг на «заднем дворе» России, заключая оружейные сделки с Арменией
Франция хочет, чтобы Армения знала, что она ее прикрывает на фоне растущей напряженности в отношениях с соседним Азербайджаном и напряженных связей со своим историческим союзником, Россией, пишет Politico.
В пятницу министр вооруженных сил Франции Себастьен Лекорню и его армянский коллега Сурен Папикян встретились в столице Армении, чтобы подчеркнуть важность углубления оборонных связей между двумя странами.
Самолет Лекорню доставил очки ночного видения для Армении, которая также подписала контракт на покупку штурмовых винтовок у французской компании PGM; продвигаются переговоры о покупке ракет малой дальности «Mistral»  у европейского подрядчика MBDA.
«Более тесные отношения с Францией возникли после того, как премьер-министр Армении Никол Пашинян в пятницу заявил, что Армения фактически приостановила свое членство в военном альянсе Организации договора о коллективной безопасности (ОДКБ), в котором доминирует Москва.
Армения чувствует себя преданной Москвой после того, как в сентябре Азербайджан начал наступление с целью захвата отколовшегося от Армении региона Нагорного Карабаха.
Россия разместила там миротворческий контингент, который стоял в стороне и не вмешивался», - пишет издание.
Армения также дала понять, что не поддерживает войну России в Украине, отмечает СМИ.
«Но освободиться от власти Кремля сложно. Пашинян заявил, что у него нет намерения закрывать российскую военную базу в Армении.
Главным вызовом безопасности Армении является Азербайджан, который требует коридора, проходящего через Армению, чтобы соединиться со своим эксклавом Нахиджеваном, на что Армения отказывается соглашаться. В результате стычки, произошедшей ранее в этом месяце, погибли четверо армянских солдат», - пишет Politico.
Поскольку союз с Москвой распался, Армения ищет новых друзей, и Франция с ее многочисленным этническим армянским меньшинством - одна из единственных западных стран, претендующих на это, отмечает СМИ.
Издание напомнило, что в начале недели Никол Пашинян побывал в Париже на церемонии перезахоронения останков борца Французского сопротивления Мисака Манушяна, где встретился с президентом Франции Эммануэлем Макроном, который предупредил, что «опасность эскалации остается реальной» в связи с пограничным инцидентом.
Оружейные сделки
Армения ищет политической поддержки, а также помощи в преобразовании своей армии советского периода в такую, которая сможет противостоять более многочисленным и лучше оснащенным вооруженным силам Азербайджана. Богатая нефтью и газом страна имеет тесные военные отношения с членом НАТО Турцией и является крупным покупателем израильского оружия, подчеркивает Politico.
Ожидается, что в этом году правительство Армении потратит на оборону от 1,4 до 1,5 миллиарда долларов, а также закупит оружие в Индии.
Армения ищет поддержки Запада, чтобы «восстановить военный баланс» с Азербайджаном, который, по словам директора ереванского Регионального центра демократии и безопасности Тиграна Григоряна, «использует уязвимость Армении и ее неспособность защитить себя, преследуя крайне максималистские цели».
Однако Армении предстоит пройти долгий путь, чтобы иметь вооруженные силы, способные реально сдерживать местные региональные державы, отмечает издание.
Просто купить современное оружие недостаточно, говорит Григорян. «Все военные аналитики в Армении согласны с тем, что без всеобъемлющего процесса реформ все эти закупки не принесут никакой пользы»,-  сказал эксперт.
Издание отмечает, что Лекорню находился в армянской столице вместе с французскими оборонными подрядчиками MBDA, Nexter, Arquus, Safran, Thales и PGM, а также законодателями от партий большинства и оппозиции.
Помимо ракет «Mistral»  производства MBDA, министры также обсудили вопросы зенитно-ракетной обороны, обороны малой, средней и большой дальности, артиллерии и систем защиты от беспилотников, сказал Лекорню журналистам. В октябре министры объявили о заключении контрактов на поставку трех радаров Ground Master 200 производства Thales, которые должны быть поставлены этим летом.
Франция также обучает армянские войска. В пятницу Париж и Ереван подписали соглашение о партнерстве между элитной военной школой Франции Сен-Сир и армянской военной академией. С июля французский военный будет выступать в качестве консультанта по вопросам обороны в органах исполнительной власти Армении.
«Армянская армия имеет советские традиции и нуждается в трансформации как в плане доктрины, так и в плане оборудования», - заявил журналистам французский чиновник.