Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղարը կոչ է անում անհապաղ դադարեցնել մարտական գործողությունները
Եվրոպայի Խորհրդի տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ Խորհրդի գլխավոր քարտուղար Մարիա Փեյչինովիչ-Բուրիչը կոչ է անում անհապաղ դադարեցնել Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ընթացող ռազմական գործողությունները:
«Լրջորեն մտահոգված եմ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ռազմական էսկալացիայի մասին հաղորդագրություններով։ Ես կոչ եմ անում մեր անդամ պետություններին՝ Հայաստանին և Ադրբեջանին, ցուցաբերել պատասխանատվություն և զսպվածություն՝ անհապաղ դադարեցնելով ռազմական գործողությունները։ Անդամակցելով Եվրոպայի Խորհրդին, երկու երկրներն էլ պարտավորվել են հակամարտությունը լուծել խաղաղ միջոցներով, և այդ պարտավորությունը պետք է խստորեն պահպանվի»,- նշել է Փեյչինովիչ-Բուրիչը:
Նա նշել է, որ այս դժվարին ժամանակներում իր մտքերն ուղղված են քաղաքացիական անձանց, այդ թվում ՝ երեխաներին, կանանց և տարեց մարդկանց:
«Եվրոպայի Խորհրդի անունից ես կոչ եմ անում մեր երկու անդամ պետությունների իշխանություններին անել հնարավորը՝ մարդկային կյանքեր պաշտպանելու և ռազմական հակամարտության մեջ չներքաշվելու համար։ Անհրաժեշտ է գործադրել բոլոր ջանքերը հակամարտության էսկալացիան դադարեցնելու համար»,- ասել է նա:
Մարիա Փեյչինովիչ-Բուրիչը ԵԽ աջակցությունն է հայտնել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին` հակամարտության խաղաղ կարգավորման որոնումներում անդամ պետություններին օգնություն ցուցաբերելու գործում։

Генсек Совета Европы призывает немедленно прекратить боевые действия в зоне карабахского конфликта
Генеральный секретарь Совета Европы Мария Пейчинович-Бурич призывает к немедленному прекращению военных действий в зоне карабахского конфликта.
"Я серьезно озабочена сообщениями о военной эскалации в зоне карабахского конфликта. Я призываю Армению и Азербайджан-проявить ответственность и сдержанность, немедленно прекратить военные действия. Вступив в Совет Европы, обе страны обязались решить конфликт мирными средствами, и это обязательство должно строго соблюдаться", - отметила Пейчинович-Бурич.
Бучич отметила, что в эти трудные времена они думает о гражданских лицах, в том числе детях, женщин и пожилых людей:
"От имени Совета Европы я призываю власти двух наших государств-членов сделать все возможное, чтобы защитить человеческие жизни и не втянуться в военный конфликт. Необходимо приложить все усилия для прекращения эскалации конфликта", - сказала она.
Мария Пейчинович-Бурич выразила поддержку СЕ сопредседателям Минской группы ОБСЕ в оказании помощи государствам-членам в поисках мирного урегулирования конфликта.