Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարը ցավակցական հեռագիր է հղել ՀՀ վարչապետին
Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ-Բուրիչը Երևանի «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում պայթունի կապակցությամբ ցավակցական հեռագիր է հղել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին: Հեռագրում ասված է.
Խոր ցավով տեղեկացա Երևանի «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում տեղի ունեցած դժբախտ պատահարի մասին, ինչի հետևանքով շատերը զոհվեցին, վիրավորվեցին կամ դեռ համարվում են անհայտ կորած։
Եվրոպայի խորհրդի անունից ցանկանում եմ հայտնել մեր ցավակցությունը զոհվածների ընտանիքներին և Ձեր կառավարությանը։  Գովասանքի խոսքեր ենք ուղղում նրանց, ովքեր խիզախորեն աշխատում են հնարավոր ողջ մնացածներին փրկելու համար և շուտափույթ ապաքինման անկեղծ մաղթանքներ ենք հղում բոլոր տուժածներին»։

Генеральный секретарь Совета Европы направила телеграмму соболезнования премьер-министру Армении
Генеральный секретарь Совета Европы Мария Пейчинович-Бурич направила телеграмму соболезнования премьер-министру Республики Армения Николу Пашиняну в связи со взрывом в торговом центре “Сурмалу”. В послании говорится:
С глубокой скорбью узнала о произошедшем в ереванском торговом центре “Сурмалу” трагическом инциденте, в результате которого погибли, получили ранения или до сих пор числятся пропавшими без вести множество людей.
От имени Совета Европы хочу выразить наши соболезнования семьям погибших и Вашему правительству. Направляем слова похвалы тем, кто отважно работает над спасением возможных выживших, и выражаем наши искренние пожелания скорейшего выздоровления всем пострадавшим”.