Եվրոպացի քաղաքական գործիչները շարունակում են Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցների եւ գազից հրաժարվելու կոչերը
«Եվրոպական միությունը պետք է պատժամիջոցներ մտցնի Ադրբեջանի դեմ», Tempi-ի հարցազրույցում հայտարարել է Եվրախորհրդարանի գերմանացի պահպանողական պատգամավոր, Եվրախորհրդարանի արտաքին գործերի կոմիտեի անդամ Լարս Փատրիկ Բերգը։ Նա ԵՄ-ին մեղադրել է այն բանում, որ նա չի պաշտպանել հայերին եւ գազի մատակարարումները նախընտրել է անմեղ մարդկանց կյանքերից։
«Ցինիկը կարող է մտածել, որ (ԵՀ) նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը գազի մատակարարումներն ավելի կարեւոր է համարել, քան հայերի կյանքը։ Ալիեւը երբեք հուսալի (գործընկեր) չի եղել, անհրաժեշտ են պատժամիջոցներ»,- ասել է նա։
Բունդեսթագի պատգամավոր («Կանաչների» կուսակցությունից) Անտոն Հոֆրայթերը եւս կոչ է արել, որպեսզի ԵՄ-ն անհապաղ պատժամիջոցներ մտցնի Ադրբեջանի դեմ։ Եվրոպացիները պետք է «ստիպեն իրենց տնտեսական պատժամիջոցներ մտցնել, անգամ եթե դա դժվար լինի», ասել է նա Funke մեդիա-խմբի թերթերի հարցազրույցում։ «Մենք պետք է որքան հնարավոր է արագ դադարեցնենք գազ գնելը Ադրբեջանից»,- պահանջել է Հոֆրայթերը։
Բաքվի հարձակումն Արցախի դեմ «բռնապետից կախման մեջ հայտնվելու մեծ վտանգի եւս մեկ օրինակ է»։ Ավտորիտար Ադրբեջանից գազ գնելու փոխարեն ԵՄ պետությունները պետք է «հենվեն այլ աղբյուրների եւ, առաջին հերթին, էներգիայի վերականգնվող աղբյուրների վրա»։

Европейские политики продолжают призывать к санкциям в отношении Азербайджана и отказу от азербайджанского газа
Европейские политики продолжают призывать к санкциям в отношении Азербайджана и отказу от азербайджанского газа после агрессии Баку против Арцаха.
«Европейский Союз должен ввести санкции против Азербайджана», заявил в интервью Tempi немецкий депутат Европарламента от консерваторов, член комитета по иностранным делам Европарламента Ларс Патрик Берг. Он обвинил ЕС в том, что он не защитил армян и предпочел поставки газа жизням невинных людей.
«Циник может подумать, что президент (ЕК) Урсула фон дер Ляйен посчитала поставки газа более важными, чем жизни армян. Алиев никогда не был надежным (партнером), необходимы санкции», - сказал он.
Депутат Бундестага от партии «Зеленых» Антон Хофрейтер также призвал к немедленным санкциям ЕС против Азербайджана. Европейцы должны «заставить себя ввести экономические санкции, даже если это будет сложно», заявил он в интервью газетам медиагруппы Funke. «Мы должны как можно быстрее прекратить покупать газ у Азербайджана», - потребовал Хофрайтер.
Нападение Баку на Нагорный Карабах является «еще одним примером большой опасности попасть в зависимость от диктатуры». Вместо того, чтобы закупать газ у авторитарного Азербайджана, государствам ЕС следует «полагаться на другие источники и, прежде всего, на возобновляемые источники энергии».