Եվրամիությունը դատապարտել է Ադրբեջանի ապատեղեկատվական հարձակումները
Ադրբեջանում Եվրամիության պատվիրակությունը լիովին հերքում է վերջերս որոշ կայքերի հնչեցրած մեղադրանքները՝ ԵՄ ներկայացուցիչների և ադրբեջանական քաղաքական կուսակցությունների միջև հանդիպումների առնչությամբ։ Ինչպես նշվում է հայտարարության մեջ, նշված մեղադրանքները լիովին կեղծ են և իրականությանը չեն համապատասխանում։
«Ցավում ենք և խստորեն դատապարտում ենք Եվրամիության դեմ նման ապատեղեկատվական հարձակումները։
ԵՄ-ն աջակցում է Ադրբեջանի ինքնիշխանությանը, անկախությանը և տարածքային ամբողջականությանը։ ԵՄ-ն եղել և մնում է Ադրբեջանի կարևոր և սերտ գործընկերը, այդ թվում՝ նրա կարևորագույն առևտրային և ռազմավարական գործընկերը էներգետիկայի ոլորտում։
ԵՄ-ն աշխատում է Ադրբեջանի հետ՝ ի շահ նրա ժողովրդի, ներառյալ՝ մարդու իրավունքների պաշտպանության առնչությամբ, և կապեր է պահպանում ադրբեջանական հասարակության բոլոր հատվածների, դրանց թվում՝ քաղաքական կուսակցությունների և քաղաքացիական հասարակության հետ: ԵՄ-ն ոչ մի երկրում չի միջամտում ընտրություններին»,- ասված է հայտարարության մեջ։

Евросоюз осудил дезинформационные атаки со стороны Азербайджана
Делегация Европейского союза в Азербайджане полностью опровергает обвинения, высказанные недавно некоторыми веб-сайтами относительно встреч между представителями ЕС и политическими партиями Азербайджана. Как отмечается в заявлении, эти обвинения полностью ложны и не соответствуют действительности.
«Мы сожалеем и решительно осуждаем подобные дезинформационные атаки против Европейского союза.
ЕС поддерживает суверенитет, независимость и территориальную целостность Азербайджана. ЕС был и остается важным и близким партнером Азербайджана, включая его важнейшего торгового партнера и стратегического партнера в области энергетики.
ЕС работает совместно с Азербайджаном на благо его народа, в том числе в отношении защиты прав человека, и поддерживает контакты со всеми слоями азербайджанского общества, включая политические партии и гражданское общество. ЕС не вмешивается ни в какие выборы в каких-либо странах», – отмечается в заявлении.