Եվրախորհրդարանի պատգամավորները ԵՀ ղեկավարին եւ ԱՄՆ պետքարտուղարին կոչ են անում ապահովել ՀՀ-ի անվտանգությունը
Եվրախորհրդարանի տարբեր խմբակցությունների 24 պատգամավորներ Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենին եւ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենին կոչ են արել ապահովել Հայաստանի անվտանգությունը։
«Այն պահին, երբ Եվրամիությունը եւ Միացյալ Նահանգները հայտնում են իրենց աջակցությունը Երեւանին, մենք՝ 24 եվրոպացի պատգամավորներ, խնդրում ենք Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենին եւ Էնթոնի Բլինքենին ապահովել Հայաստանի անվտանգությունը, որին սպառնում է Ադրբեջանը»,- գրել է Եվրախորհրդարանի անվտանգության եւ պաշտպանության հարցերի ենթակոմիտեի նախագահ Նատալի Լուազոն (Ֆրանսիա) X սոցցանցում։
«Մենք ողջունում ենք ապրիլի 5-ին Բրյուսելում կայացած եռակողմ հանդիպումը, որը սկիզբ դրեց Եվրամիության եւ ԱՄՆ կոնկրետ ներգրավվածությանը Հայաստանի, նրա դեմոկրատիայի, անվտանգության եւ տարածքային ամբողջականության աջակցությանը»,- նշվել է նամակում։
Փաստաթղթում ասված է, որ միջազգային հանրությունը պասիվ հետեւել է Ղարաբաղի պատերազմին 2020թ., Ադրբեջանի դաժանությանը Ղարաբաղի նկատմամբ եւ Հայաստանի տարածքի մի մասի փաստացի օկուպացմանն Ադրբեջանի կողմից։
«Ադրբեջանը չի դադարում ռազմաշունչ հռետորաբանություն օգտագործել Հայաստանի հանդեպ՝ նրան մեղադրելով թվացյալ սադրանքներում։ Միեւնույն ժամանակ, Ռուսաստանը պատրվակ է փնտրում Հայաստանին պատժելու համար դեպի Եվրոպա իր կողմնորոշման համար։ Մենք չենք կարող անտարբեր մնալ դեմոկրատիայի սպառնալիքներին եւ համոզված ենք, որ Հայաստանը հարեւանների հետ խաղաղ ապրելուց եւ իր սեփական ուղին ընտրելուց բացի այլ բան չի փնտրում»,- նշված է նամակում։
Եվրախորհրդարանի պատգամավորները ֆոն դեր Լյայենին եւ Բլինքենին կոչ են արել հասարակ ժեստ անել՝ գնալ Հայաստան եւ հավաստիացնել հայ ժողովրդին, որ նա միայնակ չէ գոյատեւելու եւ ազատության համար իր պայքարում։

Депутаты Европарламента призывают главу ЕК и госсекретаря США обеспечить безопасность Армении
Группа из 24-х депутатов из разных фракций Европарламента призвали главу Еврокомиссии Урсулу фон дер Ляйен и госсекретаря США Энтони Блинкена обеспечить безопасность Армении.
«В момент, когда Европейский Союз и Соединенные Штаты усиливают поддержку Еревана, мы, 24 европейских депутата, просим Урсулу фон дер Ляйен и Энтони Блинкена обеспечить безопасность Армении, которой угрожает Азербайджан», - написала председатель подкомитета Европейского парламента по вопросам безопасности и обороны Натали Луазо (Франция) в соцсети X.
«Мы приветствуем состоявшуюся 5 апреля трехстороннюю встречу в Брюсселе, которая положила начало конкретной вовлеченности Евросоюза и США к поддержке Армении, ее демократии, безопасности и территориальной целостности», - отмечается в письме.
В документе говорится, что международное сообщество пассивно наблюдало за войной в Карабахе 2020 года, жестокостью Азербайджана по отношению к Карабаху и фактом оккупации части территорий Армении со стороны Азербайджана.
«Азербайджан не перестает проявлять воинственную риторику по отношению к Армении, обвиняя ее в мнимых провокациях. В то же время Россия ищет повод наказать Армению за ее ориентированность в сторону Европы. Мы не можем оставаться безответными перед угрозами демократии и убеждены, что Армения не ищет ничего другого, кроме того как жить в мире со своими соседями, и выбрать свой собственный путь», - отмечается в письме.
Депутаты Европарламента призвали фон дер Ляйен и Блинкен сделать простой жест - поехать в Армению и засвидетельствовать армянскому народу, что он не одинок в своей борьбе за выживание и свободу.