Եվրախորհրդարանի պատգամավորներն ընդգծել են՝ խաղաղության ցանկացած պայմանագիր պետք է ներառի ԼՂ բնակչության իրավունքներն ու անվտանգությունը երաշխավորող դրույթ
Հայաստանի հետ ԵՄ հարաբերությունների մասին նոր զեկույցում, որը պատրաստվել է Արտաքին գործերի կոմիտեի կողմից և ընդունվել հինգշաբթի օրը, Եվրախորհրդարանի պատգամավորները խստորեն դատապարտում են 2022 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի վրա լայնածավալ ռազմական հարձակումը, որը խախտել է խաղաղության հասնելու նախկին փորձերը և հանգեցրել նրան, որ ադրբեջանական ուժերը գրավել են Հայաստանի ինքնիշխան տարածքը:
Ընդգծելով, որ ագրեսիան ուղղակի կապ չունի Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ երկար տարիների հակամարտության հետ` զեկույցում կոչ է արվում Ադրբեջանի իշխանություններին դուրս բերել զորքերը Հայաստանի տարածքի բոլոր մասերից, երկու երկրների կառավարություններին` աշխատել համապարփակ եւ փոխընդունելի խաղաղ պայմանագրի վրա, իսկ ԵՄ-ին` մշտապես մասնակցել եւ հանդես գալ որպես միջնորդ՝ արդյունավետորեն նպաստելով հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը:
Սակայն Եվրախորհրդարանի պատգամավորներն ընդգծում են, որ արդյունավետ լինելու համար ցանկացած խաղաղության պայմանագիր պետք է ներառի դրույթներ, որոնք երաշխավորում են Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի ամբողջականությունը, Լեռնային Ղարաբաղում և հակամարտությունից տուժած այլ շրջաններում բնակվող հայ բնակչության իրավունքներն ու անվտանգությունը, ինչպես նաև փախստականների և բռնի տեղահանվածների օպերատիվ և անվտանգ վերադարձն իրենց տներ:

Депутаты Европарламента подчеркивают, что любой мирный договор должен включать положения, гарантирующие права и безопасность армянского населения НК
В новом отчете об отношениях ЕС с Арменией, подготовленном Комитетом по иностранным делам и принятом в четверг, депутаты Европарламента решительно осуждают крупномасштабное военное нападение на Армению со стороны Азербайджана в сентябре 2022 года, которое нарушило предыдущие попытки достижения мира и привело к тому, что Азербайджанские силы оккупировали суверенную территорию Армении.
Подчеркивая, что агрессия не имеет прямого отношения к многолетнему конфликту вокруг Нагорного Карабаха, в докладе содержится призыв к властям Азербайджана вывести войска со всех частей территории Армении, к правительствам обеих стран работать над всеобъемлющим и взаимоприемлемым мирным договором, а ЕС постоянно участвовать и выступать посредником, эффективно способствуя мирному разрешению конфликта.
Однако депутаты Европарламента подчеркивают, что для того, чтобы быть эффективным, любой мирный договор должен включать положения, гарантирующие целостность суверенной территории Армении, права и безопасность армянского населения, проживающего в Нагорном Карабахе и других затронутых конфликтом районах, а также оперативное и безопасное возвращение беженцев и вынужденных переселенцев в свои дома.