Եվրահանձնաժողովի նախագահը հայտնել է, որ Գրանադայում կհանդիպի Փաշինյանի հետ և Հայաստանին մարդասիրական օգնության չափը կհասցնի 10,4 միլիոն եվրոյի
Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ երկկողմ հանդիպում կունենա ԻսպանիայիԳրանադա քաղաքում անցկացվող Եվրոպական քաղաքական ընկերակցության գագաթնաժողովի շրջանակում: Այս մասին ֆոն դեր Լյայենը հայտարարել է հանդիպմանը ժամանելուց հետո։
«Հայաստանի վարչապետի հետ կհանդիպեմ երկկողմ ձևաչափով։ Մենք վճռականորեն աջակցում ենք Հայաստանին, աջակցել ենք նրա մարդասիրական կարիքներին։ Մենք կքննարկենք, թե ուրիշ ինչ կարող ենք անել Հայաստանի համար այս բարդ իրավիճակում»,-ասել է նա։
Եվրահանձնաժողովի ղեկավարը նշել է նաև, որ ԵՄ-ն կկրկնապատկի Հայաստանին տրամադրվող մարդասիրական օգնությունը՝ 5,2 միլիոն եվրոյից հասցնելով 10,4 միլիոնի:
«Մենք արդեն 5,2 մլն եվրո հատկացրել ենք, այսօր Հայաստանի վարչապետի հետ հանդիպման ժամանակ ես կհայտարարեմ այդ օգնությունը կրկնապատկելու մասին, այն կհասնի 10,4 մլն եվրոյի»,-հայտնել է ֆոն դեր Լյայենը:
Նա հավելել է, որ ևս 15 մլն եվրո կփոխանցվի ամենամյա ֆինանսական ծրագրի շրջանակներում ԵՄ-ի կողմից ՀՀ-ին ուղղակի բյուջետային աջակցությունից։

Глава ЕК намерена встретиться в Гранаде с Николом Пашиняном и обсудить поддержку Армении
Глава Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен проведет двустороннюю встречу с премьер-министром Армении Николом Пашиняном на полях саммита Европейского политического сообщества в испанской Гранаде. Об этом фон дер Ляйен заявила по прибытии на встречу ЕПС.
"Я встречусь с премьером Армении в двустороннем формате. Мы решительно поддерживаем Армению, поддержали ее гуманитарные нужды. Мы обсудим, что еще можем сделать для Армении в этой сложной ситуации", - сказала она.
Глава Еврокомиссии отметила также, что что ЕС удвоит гуманитарную помощь Армении с 5,2 миллиона евро до 10,4 миллиона.
"Мы уже выделили 5,2 млн евро, сегодня на встрече с премьер-министром Армении я объявлю об удвоении этой помощи до 10,4 млн евро", - сообщила Фон дер Ляйен.
Она добавила, что еще 15 млн евро будут перечислены из прямой бюджетной поддержки в рамках ежегодной финансовой программы для этой страны со стороны ЕС.