Եթե ես գերի ընկնեմ, կամ ինքնաթիռում լինեմ, և հարց լինի Հայաստանի գոյության, խփե՛ք այդ ինքնաթիռը․ Սիմոնյան
Եթե ՀՀ որևէ զինվորական գնում է սահման, և հարց պետք է կանգնի իր կյանքի, գերի ընկնելու ու Հայաստանի Հանրապետության, պատասխանը միանշանակ է։ Այս մասին Ազգային ժողովում լրագրողների հետ ճեպազրույցի ընթացքում ասաց ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը։
«Զինվորականը որ գնում է բանակ, մտածո՞ւմ է՝ Հայաստանը պետք է վերանա, ինքը պետք է վերադառնա, առողջ լինի։ Երբ որ ես բանակում ծառայել եմ, գնացել կանգնել եմ պոստ, իմանալով որ ես կարող է չվերադառնամ, ես պատասխանատու եմ ոչ միայն անհատապես ամեն մի քաղաքացու համար, այլ գլոբալ առումով Հայաստանի համար։
Հայաստանի Հանրապետության զինվորականները այն բանի համար են, որպեսզի պետք եղած ժամանակ իրենց կյանքով պաշտպանեն Հայաստանի շահերը»։
Ըստ ԱԺ նախագահի՝ Հայաստանի շահն ավելի բարձր է․ «Քան անհատական իմ շահը։ Եթե ես գերի ընկնեմ, կամ ինքնաթիռում լինեմ և հարց լինի Հայաստանի գոյության, խփեք այդ ինքնաթիռը, անգամ վարկյան անգամ չմտածելով»,-ավելացրեց ԱԺ նախագահը։

Спикер парламента: Ради существования Армении при необходимости нужно стрелять в самолет, в котором я нахожусь
Если я буду находиться в самолете, и возникнет вопрос существования Армении, не задумываясь, стреляйте в этот самолет, все остальные должны думать так же. Об этом в беседе с журналистами 4 марта заявил спикер парламента Армении Ален Симонян.
Он заверил, что интересы Армении выше его личного интереса. По его словам, если военнослужащий Армении отправляется защищать границу и встает вопрос между его жизнью, пленением и Арменией, выбор однозначен – Армения.  «Вы представляете это мое прежнее заявление, вырывая из контекста, и получается, что Ален Симонян сказал, что эти военнопленные для Армении ничто, их не существует. Нет, это не так. Военнослужащий, идущий в армию, думает, что Армения должна исчезнуть, но он должен вернуться?», - отметил Симонян.
Он заверил, что когда служил в армии и стоял на посту, знал, что может не вернуться. «Я несу ответственность не только за каждого гражданина и солдата Армении, но и за Армению в целом. Военнослужащие Армении для того, чтобы при необходимости быть готовыми защищать интересы страны ценой своей жизни и свободы», - добавил спикер парламента.