«Ես քեզ չեմ ատում, ես խղճում եմ քեզ․․․»․ Փաշինյանը քառատողով պատասխանեց Ալիևի հայտարարություններին և անդրադարձավ ռազմական ավարի պուրակի բացմանը
Ես ուզեմ եմ ձեր ուշադրությունը հրավիրել այն բանին, որ Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությունները նոր չեն, դրանք անընդհատ հնչել են: Այս մասին այսօր Ազգային ժողովում ասաց Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահի պարբերաբար հնչող հայտարարություններին:
«Հիմա նոր ոգևորություն է մտել, և իմ կարծիքով՝ որոշակի դիագնոզ է մտել այդ հայտարարությունների մեջ, որովհետև ստեղծել է թանգարան, որտեղ պատկերված են զոհված զինվորների մարմիններ, և այդ ֆոնին նկարվել և դա ի ցույց դնել միջազգային և սեփական հանրությանը, այստեղ, կարծում եմ, որ որոշակի հոգեբանական աջակցության հարց է առաջանում, և նույնիսկ կարծում եմ, որ ոչ թե ագրեսիվությամբ և վրեժով, այլ կարեկցանքով պետք է լցվել նման պահվածք ցուցաբերող մարդկանց նկատմամբ»,-ասաց նա:
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ եթե չի սխալվում, Իգնատ Մամյանը մի բանաստեղծություն էր գրել ադրբեջանցի մի բանաստեղծի բանաստեղծությանն ի պատասխան և հնչեցրեց այն․
«Ես քեզ չեմ ատում, ես խղճում եմ քեզ,
Այդպես խղճում են մարդիկ խելացի
հոգեհիվանդի մռայլ վանդակից
իրեն հայհոյող խենթ արարածին»։
«Ես կարծում եմ, որ 90, թե 88 թ․ գրված այս քառատողը, այս է մեր պատասխանը Իլհամ Ալևին»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը և կրկնեց բանաստեղծության այդ հատվածը:

Здесь возникает вопрос оказания психологической помощи: Пашинян о последних заявлениях и действиях Ильхама Алиева
Я хочу обратить ваше внимание на то, что заявления президента Азербайджана не новы, они постоянно звучали, просто сейчас в них вошло новое воодушевление, я бы сказал, в них виден определенный диагноз. Об этом с трибуны парламента Армении заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян, касаясь армянофобских речей главы Азербайджана Ильхама Алиева.
Говоря о создании Алиевым, так называемого музея «военных трофеев», в котором выставлены восковые фигуры, изображающие тела погибших армянских солдат, на фоне которых сфотографировался азербайджанский лидер, Пашинян, в частности, заметил:
«Здесь, думаю, возникает вопрос оказания психологической помощи, и думаю даже, что к людям, проявляющим подобное поведение, надо относиться не с агрессией или чувством мести, а с состраданием».
В этой связи он вспомнил стихотворение Игната Мамяна написанное после первой карабахской войны, в которой победила армянская сторона:
«Я тебя не ненавижу, я жалею тебя, Так жалеют умные люди безумных существ, из мрачной клетки душевной, оскорбляющих их ". «Я думаю, что эта четверостишие, написанное в 90-ых, является нашим ответом Ильхаму Алиеву»,- заметил Никол Пашинян.