Երեւանում եկամտահարկի վերադարձի ծրագիրն աստիճաբանար կդադարեցվի. Կառավարության նոր որոշումը
ՀՀ Կառավարությունն այսօր հավանություն տվեց Հարկային օրենսգրքում առաջարկվող փոփոխություններին, որոնք նպատակ ունեն փոխել եկամտային հարկի սպասարկման համար վճարված տոկոսագումարների չափով եկամտային հարկի վերադարձի արտոնության ուղղվածությունը և դրան հաղորդել տարածքային համաչափ զարգացման նշանակություն, ինչպես նաև կարգավորմանը տալ ավելի ընդգծված սոցիալական նշանակություն:
«Արտոնությունը գործում է ավելի քան 5 տարի ժամկետով: Կարգավորումը սկզբնապես ընդունվել է ընդգծված տնտեսական նշանակությամբ, առանց սահմանափակումների: Այն նախատեսել է վճարված եկամտային հարկը վերադարձնել ֆիզիկական անձանց՝ հիփոթեքային վարկերի դիմաց վճարված տոկոսները փոխհատուցելու նպատակով: 2018-ից արտոնության համակարգը փոփոխվել էր՝ դրան տալով որոշակի սոցիալական ուղղվածություն: Սահմանվել էր, որ մեկ մարդը կարող էր ծրագրից օգտվել մեկ անգամ, իսկ արտոնությունից օգտվելու նպատակով գնվող բնակարանի արժեքը սահմանափակվել էր 55 մլն դրամով»,- Կառավարության նիստին տեղեկացրեց ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը:
Նախարարի խոսքով՝ արտոնության կիրառության տարիների ընթացքում, հատկապես վերջին 2 տարիներին, Կառավարության ֆինանսական աջակցությունից օգտվող քաղաքացիների թիվը կտրուկ աճել է:
«Եթե 2016-2017 թթ. պետական բյուջեից այս ծրագրին հատկացվող ֆինանսական միջոցների տարեկան աճը կազմել է մոտ 1 մլրդ դրամ, ապա 2019-ին աճը կազմել է 3.3 մլրդ, իսկ 2020-ին՝ 5.4 մլրդ դրամ»,- ասաց Խաչատրյանը:
Ըստ նրա՝ այժմ ծրագրի շահառուների թիվը 17 հազար է: Տարեվերջին հատկացված գումարը կկազմի մոտ 21 մլրդ դրամ, շահառուների թիվը՝ 20 հազար:
Խաչատրյանը նաև տեղեկացրեց, որ կառուցապատման հիմնական ծավալն իրականացվում է Երևանում:
«Հաշվի առնելով այս արտոնության տնտեսական և սոցիալական ազդեցության զգալի պոտենցիալը՝ սույն փոփոխությամբ առաջարկվում է արտոնությանը տալ այնպիսի ուղղորդում, որը կխրախուսի բնակարանային նոր կառուցապատման ավելի համաչափ տարածքային բաշխվածությունը, ինչպես նաև կընդգծի դրա սոցիալական բնույթը: Առաջարկվում է աստիճանաբար սահմանափակել արտոնության գործողությունը Երևանի կենտրոնում և դրան հարող հատվածում: Առաջարկվում է սահմանել, որ 2022 թ. հուլիսի 1-ից արտոնությունը կդադարի Երևանի առաջին գոտու նոր շենքերում բնակարանների ձեռքբերման վարկերի տոկոսների նկատմամբ, 2023 թ. հունվարի 1-ից՝ Երևանի երկրորդ գոտում, 2023 թ. հուլիսի 1-ից՝ Երևանի երրորդ գոտում, իսկ 2025 թ. հունվարի 1-ից՝ Երևանի մնացած գոտիներում բնակարանների գնման վարկերի նկատմամբ»,- ասաց նախարարը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ ավելացրեց, որ Հայաստանում կան բազմաթիվ քաղաքային բնակավայրեր, որտեղ վերջին 30 տարում ոչ մի բնակելի շենք չի կառուցվել:
«Մենք ունենք բազմաթիվ դեպքեր, երբ մարզերում աշխատող, ապրող մարդիկ հնարավորությունը չկորցնելու համար բնակարան են ձեռք բերում Երևանում: Արդյունքում ստացվում է, որ մենք ասում ենք տարածքային համաչափ զարգացում, Երևանից ապակենտրոնացում, բայց իրականում ավելի մեծ կենտրոնացում է տեղի ունենում Երևանում: Այս որոշմամբ՝ որոշակի կանխատեսելի ժամկետներով արտոնությունը սկսում ենք վերացնել՝ սկսած Երևանի կենտրոնից, որպեսզի նաև կարողանանք խթանել մարզերում շինարարությունը»,-ասաց Փաշինյանը:

Правительство Армении планирует ввести ограничения в методологии возврата подоходного налога для обслуживания процентов ипотечного кредита. Проект на сегодняшнем заседании правительства представил новоназначенный министр финансов Тигран Хачатрян. Министр представил проект изменений в "Налоговом кодексе", по которому в методологии возврата подоходного налога для обслуживания процентов ипотечного кредита произойдут изменения, получив территориальную и социальную направленность.
"Таким образом, льгота по возврату подоходного налога для обслуживания процентов ипотечного кредита постепенно перестанет действовать в Ереване до 1 июля 2025 года",- сказал он. Согласно проекту:
1. по части ипотечных кредитов, полученных после 1 июля 2022 года, подоходный налог не возвращается, если недвижимость находится или строится или будет построена в первой зоне, входящей в административную территорию города Еревана;
2. По части ипотечных кредитов, полученных после 1 января 2023 года, подоходный налог не возвращается, если недвижимость находится или строится или будет построена во второй зоне, входящей в административную территорию города Ереван;
3. по части ипотечных кредитов, полученных после 1 июля 2023 года, подоходный налог не возвращается, если недвижимость находится или строится или будет построена в третьей зоне, включенной в административную территорию города Ереван;
4. по части ипотечных кредитов, полученных после 1 января 2025 года, подоходный налог не возвращается, если недвижимость находится или строится или будет построена в городе Ереване. Министр Хачатрян также представил на заседании правительства статистику программы, согласно которой в 2015-2017 гг. новыми бенефициарами программы ежегодно становились около 800 человек, в 2018-2019 гг.- около 2 000, а в 2020 г.- более 5 000 бенефициаров.
В 2020 году ассигнования по этой программе превысили 13 млрд драмов, а к концу этого года составят 21 млрд драмов, число бенефициаров достигло 20 000. По словам члена правительства, в настоящее время за пределами Еревана жилищное строительство незначительно влияет на эту привилегию.
"До сих пор число бенефициаров за пределами Еревана составляет всего 7%, остальные 93% находятся в Ереване", - сказал министр финансов Тигран Хачатрян. Премьер-министр Никол Пашинян сказал, что до сих пор проект позволил сфокусироваться на жилищном строительстве в Ереване, а новое изменение будет способствовать региональной децентрализации.