Երևանն ու Բուդապեշտը կքննարկեն հարաբերությունների վերականգնման հարցը
Պաշտոնական Երևանն ու Բուդապեշտը կքննարկեն դիվանագիտական հարաբերությունների վերականգնման հնարավորությունը, «Ազատությանը» փոխանցեց դիվանագիտական աղբյուրը։
Աղբյուրի համաձայն, հարցը քննարկվելու է Հայաստանի և Հունգարիայի արտգործնախարարներ Արարատ Միրզոյանի և Պետեր Սիյարտոյի հանդիպման ժամանակ, որը նախատեսված է այսօր Լեհաստանի Լոձ քաղաքում՝ ԵԱՀԿ արտգործնախարարների նիստի շրջանակում։
«Հաշվի առնելով փաստը, որ Հունգարիան անցած տարի աջակցել է 5 հայ ռազմագերիների հայրենադարձմանը, Հայաստանը քննարկում է դիվանագիտական հարաբերությունների վերականգնման հնարավորությունը», - ասաց «Ազատության» դիվանագիտական աղբյուրը։
Հայաստանի և Հունգարիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունները կասեցվել են 2012 թվականից Հայաստանի Ազգային անվտանգության խորհրդի որոշմամբ` 2004-ին Հունգարիայում հայ լեյտենանտ Գուրգեն Մարգարյանի սպանության համար դատապարտված Ռամիլ Սաֆարովի` Ադրբեջան արտահանձնումից հետո:

В армянских СМИ продолжает циркулировать информация о восстановлении отношений Еревана и Будапешта
В армянских СМИ продолжает циркулировать информация о возможном восстановлении отношений Еревана и Будапешта.
На сей раз о такой возможности сообщает радиостанция «Свобода» со ссылкой на дипломатические источники.
По информации источника, в рамках проходящего в Лодзе СМИД ОБСЕ состоится встреча глав МИД Армении и Венгрии, Арарата Мирзояна и Петера Сиярто.
«Учитывая тот факт, что Венгрия в прошлом году содействовала репатриации 5 армянских военнопленных, Армения обсуждает возможность восстановления дипломатических отношений», - сказал дипломатический источник.
Напомним, что Армения прекратила дипломатические отношения с Венгрией после передачи азербайджанского преступника рамиля сафарова на родину.