Երևանի ավագանու ընտրություններին դիտորդական առաքելություն է իրականացնում 3 տեղական և 2 միջազգային կազմակերպություն
Երևանի ավագանու ընտրությունների ընթացքում դիտորդական առաքելություն է իրականացնում 3 տեղական և 2 միջազգային կազմակերպություն։  Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց ԿԸՀ անդամ Աննա Գրիգորյանը՝ ներկայացնելով դիտորդների և այցելուների մասին տեղեկատվություն։
«2023 թվականի սեպտեմբերի 17-ի Երևանի ավագանու հերթական ընտրություններին հավատարմագրվել են տեղական հասարակական կազմակերպություններ, որոնք հանդես են գալիս համատեղ դիտորդական առաքելությամբ։ Ընտրությունները դիտարկելու նպատակով հավատարմագրվել են  «Ականատես», «Անկախ դիտորդ» և «Հայաքվե» համատեղ դիտորդական առաքելությունները։
Ինչ վերաբերվում է միջազգային կազմակերպություններին, որոնք Ընտրական օրենսգրքով ևս իրավունք ունեն իրականացնելու դիտորդական առաքելություն, ապա հավատարմագրվել են հետևյալ միջազգային կազմակերպությունները․ Եվրոպայի խորհրդի տեղական և տարածքային իշխանությունների կոնգրեսը, որը ժամանել է 14 դիտորդի կազմով և ամեն մեկն իր հերթին ներկայացնում է իր երկիրը, ինչպես նաև «Ժողովրդավարական ընտրությունների եվրոպական հարթակ» կազմակերպությունը, որը ժամանել է 10 դիտորդի կազմով։
Հավելեմ, որ «Ժողովրդավարական ընտրությունների եվրոպական հարթակ» կազմակերպությունն ինքն իր նախաձեռնությամբ է մեզ դիմել՝ որպես դիտորդ հանդես գալու հարցով։ Մենք ընդունել ենք առաջարկը, կարճ ժամանակահատվածում հավատարմագրել ենք, և այսօր նրանք իրականացնում են իրենց մշտադիտարկումը»,- ասաց Գրիգորյանը։
ԿԸՀ անդամը հայտնեց, որ բացի տեղական հասարակական և միջազգային կազմակերպություններից, 13 դիվանագիտական և հյուպատոսական առաքելություններ ունեն այցելուի կարգավիճակ, որոնք իրենց մշտադիտարկումն են իրականացնում Երևանի ավագանու ընտրություններում, իսկ այլ պետությունների ընտրական մարմիններից ընտրական գործընթացի դիտարկում է իրականացնում 43 անձ։

3 местные и 2 международные организации осуществляют наблюдательную миссию за выборами в Совет старейшин Еревана
Во время выборов в Совет старейшин Еревана наблюдательную миссию осуществляют 3 местные и 2 международные организации . В ходе состоявшейся в Центризбиркоме пресс-конференции об этом сказала член ЦИК Анна Григорян, представив информацию о наблюдателях и посетителях.
“На очередных выборах в Совет старейшин Еревана 17 сентября 2023 года аккредитованы местные неправительственные организации, которые действуют с совместной наблюдательной миссией. Для наблюдения за выборами были аккредитованы совместные наблюдательные миссии “Свидетель”, “Независимый наблюдатель” и “Аякве”.
Что касается международных организаций, которые согласно Избирательному кодексу также имеют право осуществлять наблюдательную миссию, аккредитованы следующие международные организации: Конгресса местных и региональных властей Совета Европы, прибывший в составе 14 наблюдателей и каждый представляет свою страну, а также организация “Европейская платформа демократических выборов”, прибывшая в составе 10 наблюдателей .
Добавлю, что организация “Европейская платформа демократических выборов” по ​​собственной инициативе обратилась к нам с предложением выступить в качестве наблюдателя. Мы приняли предложение, аккредитовали ее в короткие сроки, и сегодня они проводят свой мониторинг”, - сказала Григорян.
Член ЦИК сообщила, что, помимо местных неправительственных и международных организаций, статус наблюдателей имеют 13 дипломатических и консульских представительств, которые осуществляют наблюдение за выборами Совета старейшин Еревана, а также 43 человека из избирательных органов других государств.