Երևան-Ստամբուլ-Երևան չվերթի թեմայով քննարկման ժամանակ Ազգային ժողովում կրքերը թեժացան
Փետրվարի 2-ին մեկնարկող Երևան-Ստամբուլ-Երևան չվերթներն Ազգային ժողովում բուռն քննարկումների թեմա դարձավ: Խորհրդարանի հունվարի 19-ի նիստում ընդդիմությունն ու իշխանությունը մեղադրեցին միմյանց թեմայի շուրջ պոպուլիստական հայտարարություններ անելու և հանրությանը մոլորեցնելու համար:
Թեև Ազգային ժողովի հունվարի 19-ի նիստում քննարկվում էր Էկոնոմիկայի նախարարության ներկայացրած «Լիցենզավորման մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու նախագիծը, որով կառավարությունը հեշտացնում է օտարերկրյա ընկերությունների համար Հայաստանում 13 ոլորտում գործունեություն իրականացնելը, պատգամավորները կենտրոնացան Երևան-Ստամբուլ-Երևան չվերթների վրա: Նախ նշվեց, որ այս օրինագիծն իր մեջ կրում է տնտեսական անվտանգության բաղադրիչներ:
«Ներդրողն այսօր Հայաստան չի գալիս անվտանգային խնդիրներից ելնելով, հարկային ոչ բարենպաստ քաղաքականության և շատ այլ հարցերի պատճառով և միայն լիցենզավորման հարցի պատճառով չէ, որ չի գալիս, - ԱԺ-ում իր ելույթում հայտնեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Հռիփսիմե Ստամբուլյանը և հարցրեց: - Այս օրինագիծը միգուցե բերվում է կոնկրետ երկրի, ոչ թե երկրների համար, Ստամբուլ-Երևան թռիչքները փաստ են»:
Հենց այս հայտարարությունից հետո սկսվեց թեժ բանավեճը: ՔՊ-ական պատգամավոր Հասմիկ Հակոբյանը հիշեցրեց Ստամբուլյանին, որ  «Անռիվա տուր» տուրիստական գործակալությունը, որի հիմնադիր-տնօրեն է հանդիսանում Հռիփսիմե Ստամբուլյանը, «տարիներ շարունակ գումար է վաստակել մեր հայրենակիցներին դեպի Ստամբուլ տեղափոխելու արդյունքում»:
«Ակցիա՝ Երևան-Ստամբուլ-Երևան՝ 96 հազար դրամ։ Սիրով սպասում ենք ձեզ՝ «Անռիվա տուր»։ Մեր հայրենակիցներին տեղեկացնեմ, որ «Անռիվա տուր» տուրիստական գործակալության հիմնադիր-տնօրեն է հանդիսանում Հռիփսիմե Ստամբուլյանը, ով մեր վրա մատ էր թափահարում, որ կազմակերպվում են Երևան-Ստամբուլ-Երևան չվերթներ։ Տիկին Ստամբուլյան, գոնե դուք չպետք է այդ թեմայից խոսեք, որովհետև տարիներ շարունակ գումար եք վաստակել մեր հայրենակիցներին դեպի Ստամբուլ տեղափոխելու արդյունքում»,- ասաց Հասմիկ Հակոբյանը։
Ազգային ժողովում «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը, անդրադառնալով Երևան-Ստամբուլ և Ստամբուլ-Երևան թռիչքների գործարկմանը, նկատեց, որ որևէ մեկը դեմ չի արտահայտվում Երևան-Ստամբուլ, Ստամբուլ-Երևան թռիչքների գործարկմանը:
Նա քննադատում է այն, թե ինչպես են Թուրքիայի հետ վարվում բանակցություններ, երբ հայաստանյան հասարակությունն թե հատուկ ներկայացուցիչների նշանակման, և թե չվերթների վերաործարկան մասին տեղեկանում է թուրքական կողմից:
«Խնդիրը հետևյալն է․ Երևան-Ստամբուլ գծի վերսկսման մասին ոչ թե Հայաստանի ավիացիոն գործակալության տնօրեն Տաթևիկ Ռևազյանն է խոսում, այլ խոսում է Թուրքիայի խորհրդարանում Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարը՝ իբրև բարի կամքի դրսևորում։ Ինչպես Էրդողանն է իբրև բարի կամքի դրսևորում, օրինակ, խոսում, որ 2003 թվականին իր վարչապետության ժամանակ թույլ է տվել դեպի Երևան թռիչքներ»,- ասաց Գեղամ Մանուկյանը, որին անմիջապես արձագանքեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանը:
«Պարոն Մանուկյանը գալիս էստեղ ասում է՝ մենք Թուրքիայից ենք իմանում, որ Հայաստան-Թուրքիա չվերթներ են լինելու, էսինչ բանը Թուրքիայից ենք իմանում: Այսինքն ամեն անգամ ժամանակային փոքրիկ մի հատված, որ տարբերություն է լինում, ինչ-որ մի բան առաջինը հայտարարում է Թուրքիան, հետո հայտարարում է մեր ԱԳՆ-ն: Կարող է լինել հակառակը: Ասենք 15 րոպե, թող լինի մեկ ժամ տարբերությամբ, երբ հայտարարություններ են գնում, սա էս մարդկանց համար խնդիր է», - ասաց նա:
Այնուհետև նա նկատեց, ու նույն Գեղամ Մանուկյանի եւ ՀՅԴ-ի համար, օրինակ, խնդիր չի եղել, որ 2007 թվականին Ռոբերտ Քոչարյանի հանձարարությամբ կամ առնվազն գիտությամբ եղել են Հայաստան-Թուրքիա գաղտնի բանակցություններ: «Դրանք վարվել են շվեյցարական կողմի միջնորդությամբ: Միջնորդն էլ եղել է Շվեյցարիայի ԱԳՆ-ի պետքարտուղարը: Սա իրենց համար խնդիր չի եղել, էս մարդիկ դրա դեմ չեն պայքարել, նախարարական պորտֆելները չեն շպրտել սեղանին», - նկատեց՝ մեղադրելով ընդդիմությանը «երեսպաշտության» և «պոպուլիզիմի» մեջ:

Рейс Ереван-Стамбул-Ереван накалил страсти в Национальном Cобрании
Стартующий со 2 февраля рейс Ереван-Стамбул-Ереван стал темой бурных обсуждений в Национальном Собрании Армении. На заседании парламента 19 января оппозиция и власти обвинили друг друга в популизме и искажении реальности.
Несмотря на то, что на заседании НС 19 января обсуждался представленный Министерством экономики проект «О внесении изменений в закон «О лицензировании»», которым правительство упрощает осуществление деятельности иностранных компаний в 13 сферах, депутаты сконцентрировали внимание на рейсах Ереван-Стамбул-Ереван.
«Инвестор сегодня не приезжает в Армению из-за проблем в сфере безопасности, из-за неблагоприятной налоговой политики и многих других вопросов, а не только из-за пробелов в сфере лицензирования»,- заявила депутат от фракции «Айастан» Рипсиме Стамбулян. Она также намекнула на то, что этот законопроект специально разработан для конкретной страны.
«Свидетельством тому является открытие рейсов Ереван-Стамбул-Ереван»,- заметила она.
Именно после этого заявления началась бурная дискуссия. Депутат от партии «Гражданский договор» Асмик Акопян напомнила Стамбулян о том, что принадлежащее ей туристическое агентство «Анрива тур» на протяжении многих лет зарабатывало деньги на организации туррейсов из Еревана в Стамбул.
«Акция – рейсы Ереван-Стамбул-Ереван за 96 тысяч драмов. Ждем вас с любовью - «Анрива тур»», процитировала слоган турагентства Акопян. «Сообщу нашим соотечественникам, что учредителем туристического агентства «Анрива тур» является Рипсиме Стамбулян, которая сейчас так рьяно выступает против открытия рейсов Ереван-Стамбул-Ереван. Госпожа Стамбулян, уж кто-кто, но точно не Вы должны говорить на эту тему, потому что на протяжении многих лет Вы зарабатывали деньги на этих туррейсах», - заметила Асмик Акопян.
Депутат от парламентской фракции «Айастан» Гегам Манукян, в свою очередь, касаясь рейсов Ереван-Стамбул-Ереван, отметил, что никто не против их открытия. «Мы критикуем конфиденциальность переговоров с Турцией, поскольку армянское общество узнает об их деталях в последнюю очередь»,- заявил депутат.
«Проблема в следующем: мы узнаем об открытии рейса Ереван-Стамбул-Ереван не от главы Гражданской авиации Армении Татевик Ревазян, а от министра иностранных дел Турции Мевлюта Чавушоглу, и это преподносится как проявление «доброй воли со стороны Анкары». Также как Эрдоган в свое время преподнес, как проявление доброй воли, открытие в 2003 году рейсов в Ереван», - сказал Гегам Манукян, на что сразу же отреагировал депутат от фракции «Гражданский договор» Ваагн Алексанян.
«Господин Манукян Вы каждый раз говорите, что узнаете от Турции. Но разница в заявлениях Турции и армянского внешнеполитического ведомства может составить несколько минут или час. Может быть и наоборот. И что это меняет?»- недоумевал правящий депутат.
Затем он заметил, что для того же Гегама Манукяна и АРФД, например, не было проблем в том, что, скажем, в 2007 году по поручению Роберта Кочаряна или, как минимум, с его ведома велись тайные переговоры между Арменией и Турцией. «Они велись при посредничестве швейцарской стороны. Посредником был госсекретарь МИД Швейцарии. Это для вас не было проблемой, вы не протестовали против этого. Вы не отказались по этой причине от своих министерских портфелей», - заметил он, обвинив оппозицию в «лицемерии и популизме».