ԵՄ քաղաքացիական առաքելության գործողության գոտին կընդգրկի Ադրբեջանի հետ սահմանի ամբողջ երկայնքը, ներառյալ Նախիջևանի հատվածը
Հունվարի 23-ին ԵՄ խորհուրդը համաձայնել է Հայաստանում Եվրոպական Միության քաղաքացիական առաքելություն (EUMA) հիմնել անվտանգության և պաշտպանության ընդհանուր քաղաքականության շրջանակում։ Այս մասին «Լուրեր»-ի հարցմանն ի պատասխան նշել են Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակությունից:
«Առաքելության նպատակն է աջակցել Հայաստանի սահմանամերձ շրջաններում կայունությանը, տեղում վստահության ամրապնդմանը և ԵՄ աջակցությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված ջանքերին նպաստող պայմանների ապահովմանը: Առաքելության մանդատը նախատեսված է երկու տարվա համար, և դրանում ներգրավված կլինի մինչև 100 աշխատակից, ներառյալ՝ փորձագետներ և ԵՄ դիտորդներ:
Այն կսկսի ամբողջությամբ գործել առաջիկա շաբաթներին։ Առաքելությունը կտեղակայվի Հայաստանի տարածքի մի քանի վայրում՝ Ադրբեջանին մոտ գտնվող սահմանամերձ շրջաններում։ Դրա գործողության գոտին կընդգրկի Ադրբեջանի հետ սահմանի ամբողջ երկայնքը, ներառյալ Նախիջևանի հատվածը»,- տեղեկացրել են Եվրամիության պատվիրակությունից:

Зона действия миссии ЕС охватит всю протяженность границы с Азербайджаном, включая нахичеванский участок
Делегация Евросоюза в Армении ответила на запрос «Лурер», сообщив, что в составе гражданской миссии ЕС, направленной в Армению, будут задействованы до 100 сотрудников, в том числе эксперты и наблюдатели ЕС.
"Зона действия миссии охватит всю протяженность границы с Азербайджаном, включая нахичеванский участок", - сообщили в делегации ЕС.
17 октября 2022 года в Армении сроком на два месяца была размещена первая группа наблюдателей ЕС, согласно вчерашнему решению Совета Европы, направленная в Армению миссия будет работать там два года.
Гражданская миссия ЕС будет регулярно патрулировать границу и докладывать о ситуации Европейскому союзу. Согласно ответу на опрос, миссия будет полностью запущена в ближайшие недели.