ԵՄ ներկայացուցիչը հստակ չի մեկնաբանել տեղեկությունն այն մասին, որ Հունգարիան արգելափակել է ՀՀ օգնությունը
Ադրբեջանում Եվրամիության ներկայացուցչության ղեկավար, դեսպան Պետեր Միխալկոն մեկնաբանել է տեղեկությունն այն մասին, որ Հունգարիան Ադրբեջանի պատճառով արգելափակել է ԵՄ Խաղաղության հիմնադրամից 10 մլն եվրոյի չափով օգնության տրամադրումը Հայաստանին։ Ինչպես տեղեկացրել է APA-ն, դիվանագետը տեղեկացրել է, որ ԵՄ-ն ակտիվորեն հարաբերություններ է զարգացնում Հարավային Կովկասի երկրների հետ տարբեր ոլորտներում։
«Նա հիշեցրել է, որ Եվրահանձնաժողովը ֆինանսական օգնություն է հատկացնում Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի գործընկերներին. «Ներկայացվել է բիզնես- եւ ներդրումային պլան տարածաշրջանի երկրների համար։ Մենք համագործակցության առաջնահերթություններ ունենք՝ կապված «կանաչ էներգետիկայի» անցման, գործարարներին աջակցելու հետ։ Մենք համագործակցում ենք ոչ միայն Ադրբեջանի, այլեւ այլ երկրների հետ։ Մենք ցանկանում ենք տեսնել խաղաղություն եւ բարգավաճում Հարավային Կովկասում»։ Դեսպանն ընդգծել է, որ ԵՄ-ԱՄՆ-Հայաստան հանդիպումը, որը տեղի է ունեցել ապրիլի 5-ին Բրյուսելում, կրել է զուտ տնտեսական բնույթ. «Դա ուղղված էր կայունացմանը, եւ Ադրբեջանը տեղեկացված էր այդ մասին։ Գոյություն ունի ցանկացած որոշում ընդունելու որոշակի մեխանիզմ եւ կարգ ԵՄ շրջանակում»,- գրել է ԶԼՄ-ն։

Представитель ЕС размыто прокомментировал информацию о том, что Венгрия заблокировала из-за Азербайджана помощь Армении
Глава представительства Евросоюза в Азербайджане, посол Петер Михалко прокомментировал информацию о том, что Венгрия заблокировала из-за Азербайджана помощь Армении в размере 10 миллионов евро из Фонда мира ЕС. Как передает АПА, дипломат сообщил, что ЕС активно развивает отношения со странами Южного Кавказа в различных сферах.
«Он напомнил, что Еврокомиссия выделяет финансовую помощь партнерам в регионе Южного Кавказа: «Представлен бизнес- и инвестиционный план для стран региона. У нас есть приоритеты сотрудничества, связанные с переходом на «зеленую энергетику», координацией и поддержкой предпринимателей. Мы сотрудничаем не только с Азербайджаном, но и с другими странами. Мы хотим видеть мир и процветание на Южном Кавказе». Посол подчеркнул, что встреча ЕС-США-Армения, состоявшаяся 5 апреля в Брюсселе, носила чисто экономический характер: «Это направлено на стабилизацию, и Азербайджан был проинформирован об этом. Существует определенный механизм и порядок принятия любых решений, принимаемых в рамках ЕС», - пишет СМИ.