ԵՄ-ն կվերլուծի Հայաստանի կառավարության հավանությանն արժանացած նախագիծը եվրաինտեգրման գործընթաց սկսելու մասին
Եվրամիությունը կվերլուծի Հայաստանի կառավարության հավանությանն արժանացած օրինագիծը կառույցին անդամակցության գործընթաց սկսելու մասին և հարցը կքննարկի Հայաստանի իշխանությունների հետ։  Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում այս մասին ասել է ԵՄ արտաքին հարաբերությունների  և  անվտանգության հարցերով գլխավոր խոսնակ Անիտա Հիպերը։
«Տեղյակ ենք Հայաստանի եվրոպական ինտեգրման գործընթացին վերաբերող օրինագծի մասին, կվերլուծենք այն և կքննարկենք Հայաստանի իշխանությունների հետ։ Մինչ այդ, մենք արդեն իսկ շատ բան ենք անում՝ իրականացնելով մեր գործող Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը, որը լայնածավալ աջակցության և ԵՄ իրավական ակտերին համապատասխանեցման հնարավորություն է տալիս։
Մենք ավելացրել ենք մեր ֆինանսական աջակցությունը Հայաստանին «ԵՄ-ի կայունության և աճի ծրագրի» շրջանակներում՝ 2024-2027 թվականների համար տրամադրելով 270 միլիոն եվրո՝ ուղղված երկրի սոցիալ-տնտեսական կայունության ամրապնդմանը, ինչպես նաև կապակցվածության, առևտրի և էներգետիկ դիվերսիֆիկացման խթանմանը», - ասել է ԵՄ արտաքին հարաբերությունների  և  անվտանգության հարցերով գլխավոր խոսնակ Անիտա Հիպերը։
Նա հավելել է, որ ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունները երբեք այսքան սերտ չեն եղել, որքան հիմա՝ շեշտելով, որ դա հաստատվեց նախորդ տարի մի շարք որոշումներով, մասնավորապես՝ վիզաների ազատականացման երկխոսության գործակմամբ և Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամից տրամադրված 10 միլիոն եվրոյի աջակցությամբ։
Հիպերը նաև ասել է, որ Հայաստանում ԵՄ-ին անդամակցելու առնչությամբ քննարկումները ցույց են տալիս Եվրոպական միության  և  դրա արժեքների գրավչությունը։
Հայաստանի կառավարությունը հունվարի 9-ին հավանություն տվեց Եվրամիությանն անդամակցելու գործընթաց սկսելու մասին նախագծին, որը ներկայացրել էր «Եվրաքվե» քաղաքացիական նախաձեռնությունը։ Նախագիծն առաջիկայում քննարկվելու է Հայաստանի խորհրդարանում։

ЕС проанализирует одобренный правительством Армении проект, чтобы начать процесс европейской интеграции
Европейский Союз проанализирует проект закона, одобренный правительством Армении, о начале процесса вступления в организацию, и вопрос будет обсуждаться с властями Армении.
Об этом в беседе с корреспондентом «Арменпресс» заявила главный представитель ЕС по внешним связям и вопросам безопасности Анита Хиппер.
«Мы в курсе законопроекта, касающегося процесса европейской интеграции Армении, мы его проанализируем и обсудим с властями Армении.
Тем временем, мы уже много делаем, реализуя наше Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве, которое предоставляет возможность для широкомасштабной поддержки и приведения в соответствие с актами ЕС.
Мы увеличили нашу финансовую поддержку Армении в рамках «Программы стабильности и роста ЕС», выделив 270 миллионов евро на 2024 - 2027 годы, направленных на укрепление социальной и экономической устойчивости страны, а также стимулирование связности, торговли и энергетической диверсификации», — сказала главный представитель ЕС по внешним связям и вопросам безопасности Анита Хиппер.
Она добавила, что отношения между ЕС и Арменией никогда не были такими тесными, как сейчас, подчеркнув, что это было подтверждено прошлым годом рядом решений, в частности, запуском диалога по визовой либерализации и поддержкой в размере 10 миллионов евро, предоставленной из Европейского фонда мира. Хиппер также отметила, что обсуждения по вопросу вступления Армении в ЕС показывают привлекательность Европейского Союза и его ценностей.
Правительство Армении 9 января одобрило проект закона о начале процесса вступления в Европейский Союз, предложенный гражданской инициативой «Евракве». Проект в ближайшее время будет обсуждаться в парламенте Армении.