ԵՄ-ն Ադրբեջանին կոչ է արել միջոցներ ձեռնարկել՝ Լաչինի միջանցքով տեղաշարժվելու ազատությունն ու անվտանգությունն ապահովելու համար. Բորել
2022 թ. դեկտեմբերի սկզբից Եվրոպական Միությունն ուշադիր հետևում է Լաչինի միջանցքի երկայնքով և դրա շուրջ տեղի ունեցող իրադարձություններին և դրանց մարդասիրական հետևանքներին։ Այս մասին նշված է Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Ասսիտա Կանկոյի պաշտոնական հարցմանը ԵՄ արտաքին և անվտանգության քաղաքականության հարցերի բարձր ներկայացուցիչ Ժոզոպ Բորելի պատասխանում:
«ԵՄ-ն Ադրբեջանին կոչ է արել իր իրավասության սահմաններում միջոցներ ձեռնարկել՝ միջանցքով տեղաշարժվելու ազատությունն ու անվտանգությունն ապահովելու համար՝ համաձայն 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունից բխող իր պարտավորությունների»,- նշված է փաստաթղթում:
Նշվում է, որ Բորելը և ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը սերտ կապի մեջ է երկու կողմերի հետ։
Պատասխանում անդրադարձ է կատարվում 2022 թ. Հայաստանում երկու ամսով ԵՄ առաքելության տեղակայմանը և այժմ ԵՄ քաղաքացիական նոր առաքելության տեղակայմանը երկու տարով՝ Հայաստանի դիմումի համաձայն:
«Առաքելության նպատակն է նպաստել Հայաստանի սահմանամերձ շրջաններում կայունությանը, տեղերում վստահության ամրապնդմանը և պայմաններ ապահովել, որոնք կնպաստեն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված ջանքերին, որոնց աջակցում է ԵՄ-ն»,- ասված է փաստաթղթում:
Անդրադառնալով հարցման մեջ Ադրբեջանի իշխանությունների նկատմամբ սահմանափակող միջոցների կիրառման վերաբերյալ հարցին՝ նշվել է. «Պատժամիջոցները ԵՄ-ի ընդամենը մեկ գործիք են ընդհանուր արտաքին և անվտանգության քաղաքականության նպատակների առաջմղման համար և այս դեպքում չեն դիտարկվում»։

ЕС призвал Азербайджан принять меры для обеспечения свободы и безопасности передвижения по Лачинскому коридору: Боррель
С начала декабря 2022 года Европейский союз внимательно следит за событиями, происходящими вдоль и вокруг Лачинского коридора, и их гуманитарными последствиями.
Об этом говорится в ответе верховного представителя ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозепа Борреля на официальный вопрос депутата Европарламента Аситы Канко.
"ЕС призвал Азербайджан принять меры в рамках своей юрисдикции для обеспечения свободы и безопасности передвижения по коридору, в соответствии с своих обязательств, вытекающих из трехстороннего заявления от 9 ноября", - как передает 1lurer.аm, говорится в документе.
Отмечается, что Боррель и спецпредставитель ЕС Тойво Клаар находятся в тесном контакте с обеими сторонами.
Ответ относится к 2022 году. Развертывание миссии ЕС в Армении на два месяца, а теперь развертывание новой гражданской миссии ЕС на два года по просьбе Армении.
"Целью миссии является содействие стабильности в приграничных районах Армении, укрепление доверия на местах и ​​обеспечение условий, которые будут способствовать усилиям, направленным на нормализацию отношений между Арменией и Азербайджаном, которые поддерживаются ЕС ", - говорится в документе.
Касаясь вопроса о применении в опросе ограничительных мер против властей Азербайджана, было отмечено: "Санкции — это всего лишь один из инструментов ЕС для продвижения общих целей внешней политики и политики безопасности, и в данном случае они не рассматриваются".