ԵՄ-ի կողմից Հայաստանում արվող ներդրումները կհասնեն 2.5 միլիարդ եվրոյի
Եվրամիության կողմից Հայաստանում իրականացվող ներդրումները, որոնք արդեն իսկ տարբեր ծրագրերով ընթացքի մեջ են, վերջնարդյունքում հասնելու են 2.5 միլիարդ եվրոյի։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Սյունիքի մարզում լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասել է Հայաստանում Եվրամիության դեսպան Վասիլիս Մարագոսը՝ շեշտելով, որ դա շատ կարևոր հանձնառություն է, որ Եվրամիությունը ստանձնել է 2021 թվականից։
«Դրանք ծրագրեր են, որոնք արդեն իսկ իրագործվում են կամ նախապատրաստման փուլում են։ Օրինակ՝ Սիսիանից Քաջարան մայրուղին՝ թունելի հետ միասին, այս  նախաձեռնությունների մաս է։ Դրանք ներդրումներ են, որոնք մենք կատարում ենք Եվրամիության բյուջեից, վարկերի տեսքով, որոնք Հայաստանի կառավարությունն է վերցնում, ինչպես նաև  այլ գործընկերների կողմից արվող ներդրումները «Դիմակայուն Սյունիք, Թիմ Եվրոպա» նախաձեռնության  շրջանակներում»,- ասել է Մարագոսը։
Դեսպանը մանրամասնել է, որ այդ 2.5 միլիարդ եվրոյի ներդրումների մաս են «Կանաչ Երևան» նախաձեռնությունը, Երևանի հանրային տրանսպորտի բարեփոխումների շրջանակներում ձեռք բերված MAN մակնիշի 87 ավտոբուսները, Երևանում 50 մանկապարտեզի վերանորոգումը, ինչպես նաև ներդրումները, որոնց նպատակն է բարելավել էլեկտրաէներգիայի հաղորդալարերը Հայաստանի և Վրաստանի միջև, որը շատ կարևոր է ՀՀ էլեկտրաէներգիայի շուկան բացելու առումով,  որպեսզի ավելի կանաչ էներգետիկ նախաձեռնություններ և ներդրումներ լինեն երկրում։
«Հայաստանը շատ մեծ ներուժ ունի արևային ֆոտովոլտային վահանակների միջոցով էլեկտրաէներգիայի արտադրության ոլորտում, և տարածաշրջանի հաղորդակցությունների  բացումը, որը խաղաղության գործընթացի շրջանակներում, հուսամ, տեղի կունենա, բազմաթիվ նոր հնարավորություններ կընձեռի։ Դրանք միայն հնարավորություններ չեն բիզնեսի համար, դրանք հնարավորություններ են հայ ժողովրդի համար, Հայաստանի տնտեսության համար, ինչպես նաև ավելի ու ավելի որակյալ աշխատատեղեր ստեղծելու համար»,- նշել է ԵՄ դեսպանը։
Մարագոսը շեշտել է, որ Եվրամիությունը ուս ուսի կանգնած է Հայաստանի կողքին, որպեսզի օգնի երկրին դառնալ ավելի դիմակայուն ու ավելի ինքնիշխան։
ՀՀ-ում ԵՄ դեսպանը նշեց նաև Հայաստանում Եվրամիության դիտորդական առաքելության դերը՝ Հարավային Կովկասում  խաղաղության հաստատման և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործում։

Инвестиции ЕС в Армению достигнут 2,5 млрд евро
Объем инвестиций Европейского союза в Армению, которые уже реализуются в рамках различных программ, в итоге достигнет 2,5 млрд евро.
Как сообщает Арменпресс, об этом в беседе с журналистами в Сюникской области заявил посол Европейского союза в Армении Василис Марагос, подчеркнув, что это очень важное обязательство, взятое Евросоюзом с 2021 года.
«Это программы, которые уже реализуются или находятся на стадии подготовки. Например, автомагистраль Сисиан-Каджаран, наряду с туннелем, является частью этих инициатив. Это инвестиции, которые мы осуществляем из бюджета ЕС, в виде кредитов, которые берет на себя правительство Армении, а также инвестиции других партнеров в рамках инициативы «Устойчивый Сюник, команда Европы»», — сказал Марагос.
Посол подробно рассказал о том, что инвестиции в размере 2,5 млрд евро включают в себя инициативу «Зелёный Ереван», 87 автобусов MAN, приобретённых в рамках реформы общественного транспорта Еревана, ремонт 50 детских садов в Ереване, а также инвестиции, направленные на улучшение линий электропередачи между Арменией и Грузией, что очень важно с точки зрения открытия армянского рынка электроэнергии для большего числа инициатив и инвестиций в зелёную энергетику в стране.
«У Армении очень большой потенциал в области производства электроэнергии посредством солнечных фотоэлектрических панелей, и открытие региональных коммуникаций, которое, я надеюсь, произойдёт в рамках мирного процесса, предоставит множество новых возможностей. Это возможности не только для бизнеса, но и для армянского народа, для экономики Армении, а также для создания всё большего количества качественных рабочих мест», — отметил посол ЕС.
Марагос подчеркнул, что Европейский союз стоит плечом к плечу с Арменией, помогая стране стать более устойчивой и суверенной.
Посол ЕС в Армении также отметил роль Миссии наблюдателей Европейского союза в Армении в установлении мира на Южном Кавказе и нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном.