ԵԽ պատգամավորը զարմանալի չի համարում ԵՄ-ին անդամակցելու Հայաստանի ձգտումը
Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր Նատալի Լուազոն զարմանալի չի համարում Հայաստանի ցանկությունը Եվրոպական միությանն անդամակցելու վերաբերյալ՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Երևանն ընտրել է խաղաղության, ժողովրդավարության և բարեփոխումների ճանապարհ․ նա վստահեցնում է, որ հանդես կգա ԵՄ-ի դրական արձագանքի օգտին, եթե Հայաստանը հաստատի կառույցին անդամակցելու իր թեկնածությունը։
Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորը նման կարծիք է հայտնել «Արմենպրես»-ի թղթակցին հետ զրույցում՝ անդրադառնալով Հայաստանի կառավարության՝ հունվարի 9-ի կայացրած որոշմանը, որով Երևանը հավանություն էր տվել «Եվրոպական միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքի նախագծին։
«Եվրոպական միության մոդելի գրավչությունն ապշեցնող է. մի ժամանակաշրջանում, երբ ավտորիտար ռեժիմները հարձակվում են միջազգային կանոնների վրա հիմնված կարգի վրա, ԵՄ-ն փայլում է՝ որպես ժողովրդավարության և օրենքի գերակայության փարոս՝ չնայած իր անկատարություններին: Այն, որ Հայաստանը ցանկանում է միանալ ԵՄ-ին, զարմանալի չէ՝ հաշվի առնելով Հայաստանի կողմից խաղաղության, ժողովրդավարության և բարեփոխումների ընտրությունը։ Ես հանդես կգամ ԵՄ-ի դրական պատասխանի օգտին, եթե Հայաստանը հաստատի իր թեկնածությունը»,-ընդգծել է Նատալի Լուազոն։
Անդրադառնալով հարցին, թե որքանո՞վ է ճիշտ համարում ՀՀ կառավարության կայացրած այդ որոշումը և ի՞նչ հետևանքներ կարող է ունենալ այն` ԵԽ պատգամավորը շեշտեց, որ Բրյուսելը երբեք ոչ մի երկրի չի ստիպել ո՛չ միանալ կառույցին, ո՛չ էլ մնալ դրա կազմում, իսկ Հայաստանն ինքնիշխան երկիր է, որն ընդունում է այնպիսի որոշումներ, որոնք անհրաժեշտ է համարում հայ ժողովրդի շահերը պաշտպանելու համար։
«Հայաստանն ինքնիշխան երկիր է։ Երևանն ընդունում է որոշումներ, որոնք անհրաժեշտ են հայ ժողովրդի շահերը պաշտպանելու համար։ Եվրոպական միությունը երբեք ոչ մի երկրի չի ստիպել ո՛չ միանալ, ո՛չ մնալ։ Կցանկանայի, որ նախկին ԽՍՀՄ-ը և այսօրվա Ռուսաստանի Դաշնությունը կարողանային ոգեշնչվել երրորդ երկրների անկախության և ինքնիշխանության նկատմամբ մեր հարգանքով»,-նշել է Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր Նատալի Լուազոն:
Հայաստանի կառավարությունը հունվարի 9-ին հավանություն է տվել «Եվրոպական միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքի նախագծին։ Նախագիծն առաջիկայում քննարկվելու է նաև Հայաստանի խորհրդարանում։

Депутат Европарламента не считает удивительным стремление Армении вступить в ЕС
Депутат Европарламента Натали Луазо не считает удивительным желание Армении вступить в Евросоюз, учитывая тот факт, что Ереван выбрал путь мира, демократии и реформ. Она заверяет, что будет добиваться положительного ответа со стороны ЕС, если Армения подтвердит свою кандидатуру на членство в организации.
Такое мнение депутат Европарламента выразила в беседе с корреспондентом Арменпресс, коснувшись решения правительства Армении от 9 января, которым Ереван одобрил законопроект “О начале процесса членства Республики Армения в Европейском Союзе”.
“Привлекательность модели Европейского Союза поразительна. В то время, как авторитарные режимы нападают на международный порядок, основанный на международных правилах, ЕС сияет как маяк демократии и верховенства закона, несмотря на его несовершенства. То, что Армения хочет присоединиться к ЕС, неудивительно, учитывая выбор Арменией мира, демократии и реформ. Я буду выступать за положительный ответ со стороны ЕС, если Армения подтвердит свою кандидатуру”, - подчеркнула Натали Луазо.
Касаясь вопроса, насколько правильным она считает это решение правительства Армении, и какие последствия оно может иметь, депутат Европарламента подчеркнула, что Брюссель никогда ни одну страну не принуждал вступать в эту структуру или оставаться в ее составе. Армения - суверенная страна, которая принимает те решения, которые считает необходимыми для защиты интересов армянского народа.
“Армения - суверенная страна. Ереван принимает те решения, которые считает необходимыми для защиты интересов армянского народа. Европейский Союз никогда не принуждал ни одну страну к вступлению или выходу из него. Я хотела бы, чтобы бывший СССР и сегодняшнюю Российскую Федерацию вдохновляли бы наше уважение независимости и суверенитета третьих стран”, - заключила депутат Европарламента Натали Луазо.