Եղել է ինչ-որ տարբերակ, որտեղ Արցախը դուրս էր մնում, բայց Հայաստանն այդ խոսակցությունները մերժել է. ԱԺ նախագահ
Հայաստանը որևէ պարագայում Արցախը չի թողել և չի թողնելու, այդ մասին վկայում են ՀՀ-ի կողմից իրականացված բոլոր քայլերը: Այս մասին այսօր ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը:
Մեկնաբանելով ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հայտարարությունը առ այն, որ Պրահայում Հայաստանը փաստացի ճանաչել է Արցախը Ադրբեջանի կազմում՝ Սիմոնյանը հավաստել է, որ նման բան չկա և Արցախը որևէ պարագայում չի թողնվում գործընթացից դուրս:
«Նախատեսված ֆորմատ կա, որով Արցախն ու Ադրբեջանը պետք է իրար հետ ունենան խոսակցություն: Եղել է ինչ-որ տարբերակ, որտեղ, իրոք, Արցախը դուրս էր մնում, բայց Հայաստանն այդ խոսակցությունները մերժել է ու չի մտել այդ խոսակցությունների մեջ»,- ընդգծեց Ալեն Սիմոնյանը:

Был какой-то вариант, подразумевающий Арцах в составе Азербайджане, но Армения сразу отвергла эти разговоры: Председатель НС
Армения ни в коем случае не оставляла и не оставит Арцах, об этом свидетельствуют все шаги, предпринятые РА. Об этом сегодня в беседе с журналистами заявил председатель НС Ален Симонян.
Комментируя заявление министра иностранных дел России Сергея Лаврова о том, что в Праге Армения фактически признала Арцах в составе Азербайджана, Симонян заверил, что ничего подобного нет, и Арцах ни в коем случае не остается вне процесса.
«Есть предусмотренный формат, по которому Арцах и Азербайджан должны вести разговор друг с другом. Был какой-то вариант, подразумевающий Арцах в составе Азербайджане, но Армения сразу отвергла эти разговоры, даже не вникая в детали», - подчеркнул Ален Симонян.