Էդուարդ Աղաջանյանն ընդունել է ՀՀ-ում Էստոնիայի, Լատվիայի, Ֆինլանդիայի, Նորվեգիայի եւ Շվեդիայի դեսպաններին
Մարտի 15-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերություններրի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանն ընդունել է Հայաստանում Էստոնիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ռինա Կալյուրանդին, Լատվիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ինգրիդա Լեւրենսին, Ֆինլանդիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Կիրստի Նարինենին, Նորվեգիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Հելեն Սենդ Անդրեսենին եւ Շվեդիայի արտակարգ ու լիազոր դեսպան Պատրիկ Սվենսոնին:
Ողջունելով օտարերկրյա դիվանագետներին` Էդուարդ Աղաջանյանը բարձր է գնահատել Նորդիկ-Բալթիկ երկրների դերը Հայաստանում տեղի ունեցող ժողովրդավարական բարեփոխումների գործընթացում:
Կողմերը քննարկել են տարածաշրջանում անվտանգային իրավիճակը: Հանձնաժողովի նախագահը ներկայացրել է Արցախում հումանիտար ճգնաժամ առաջացնելուն ուղղված ադրբեջանական կողմի գործողությունները` մասնավորապես բարձրաձայնելով գազի մատակարարման շարունակական խաթարումը, ենթակառուցվածքների եւ քաղաքացիական բնակչության թիրախավորումը, Արցախի բնակչության նկատմամբ այլ հոգեբանական ճնշումների գործադրումը: Հումանիտար ճգնաժամի կանխման համատեքստում Էդուարդ Աղաջանյանը կարեւորել է միջազգային հանրության հասցեական արձագանքը:
Հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ հայկական կողմը հետեւողական է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի եւ 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարություններով ամրագրված պայմանավորվածությունների կյանքի կոչման հարցում:

Агаджанян принял послов ряда стран в Армении
15 марта председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям Э.Агаджанян принял аккредитованных в РА Чрезвычайного и Полномочного посла Эстонии Рину Кальюранд, Чрезвычайного и Полномочного посла Латвии Ингриду Левренс, Чрезвычайного и Полномочного посла Финляндии Кирсти Наринен, Чрезвычайного и Полномочного посла Норвегии Хелен Сенд Андрессен, Чрезвычайного и Полномочного посла Швеции Патрика Свенссона.
Приветствуя иностранных дипломатов, Э.Агаджанян высоко оценил роль северобалтийских стран в процессе проводимых в Армении демократических реформ.
Стороны обсудили ситуацию с безопасностью в регионе. Председатель комиссии представил действия азербайджанской стороны, провоцирующие гуманитарный кризис в Арцахе, в частности постоянные перебои с поставками газа, нанесение ударов по инфраструктурам и гражданскому населению, а также психологическое давление на население Арцаха. В контексте предотвращения гуманитарного кризиса Э.Агаджанян отметил важность адресной реакции международного сообщества.
Председатель комиссии подчеркнул, что армянская сторона последовательна в претворении в жизнь договоренностей, предусмотренных трехсторонними заявлениями от 9 ноября 2020 г., 11 января и 26 ноября 2021 г.