ԵԱՀԿ-ն գտնվում է շատ ծանր վիճակում․ Ալեքսանդր Լուկաշևիչ
ԵԱՀԿ-ն գտնվում է ծանր իրավիճակում, առկա է դրա դեգրադացիան։ Այս մասին հայտարարել Է ԵԱՀԿ-ում Ռուսաստանի մշտական ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Լուկաշևիչը այսօր կայացախ առցանց ճեպազրույցի ժամանակ, փոխանցում է Ria.ru-ն։
«ԵԱՀԿ-ն շատ ծանր վիճակում է, ես դա չեմ թաքցնում, դեգրադացիայի եւ ինքնության ճգնաժամի նշաններ կան", - հայտարարել Է Լուկաշևիչը։
Նա հիշեցրել է, որ «ի սկզբանե, 90-ական թվականներին, ԵԱՀԿ մանդատում հենց դրված էր բանակցություններ վարելու եւ Եվրոպայի զարգացման ուղղությունները ապահովելու գործառույթը»:
«Այդ ամենը, ցավոք, տեղի չունեցավ։ Դեգրադացիան նախկինի պես տեղի է ունեցել, ընդ որում ՝ արագացված տեմպերով։ Այժմ դժվար թե լուրջ քաղաքական գործիչներից որեւէ մեկը կարող է ասել, որ ԵԱՀԿ-ն կարող է ազդել, ասենք, ՆԱՏՕ-ի վարքագծային սովորությունների կամ Ռուսաստանի նկատմամբ Եվրոպական Միության կոշտ քաղաքականության վրա», - նշել է նա ։

ОБСЕ находится в тяжелой ситуации, налицо ее деградация: Александр Лукашевич
ОБСЕ находится в тяжелой ситуации, налицо ее деградация, заявил постоянный представитель РФ при ОБСЕ Александр Лукашевич.
"ОБСЕ в очень тяжелом положении, я это не скрываю - налицо признаки деградации и кризис идентичности", - заявил Лукашевич на онлайн-брифинге в МИА "Россия сегодня".
При этом он напомнил, что "изначально, в 90-е годы, в мандат ОБСЕ как раз закладывалась функция вести переговоры и обеспечивать направления развития Европы".
"Все это, к сожалению, не случилось. Деградация по-прежнему происходила, причем ускоренными темпами. Сейчас вряд ли кто-то из серьезных политиков может сказать, что ОБСЕ может повлиять, скажем, на поведенческие привычки НАТО или на жесткую по отношению к России политику Европейского Союза", - отметил он.