ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի բոլոր աշխատանքային փաստաթղթերը մինչև 2018 թվականը նախատեսում էին փուլային իրագործման հետ ղարաբաղյան հիմնախնդրի փաթեթային լուծում. Էդվարդ Նալբանդյան
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի բոլոր աշխատանքային փաստաթղթերը մինչև 2018 թվականը նախատեսում էին փուլային իրագործման հետ ղարաբաղյան հիմնախնդրի փաթեթային լուծում.
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից առաջարկված եւ բանակցությունների առարկա դարձած բոլոր աշխատանքային փաստաթղթերը նախատեսում էին Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի փաթեթային լուծում 'փուլ առ փուլ իրականացնելով կարգավորման բոլոր բաղադրիչների փոխկապակցվածության մեջ, կրկնում եմ' կարգավորման բոլոր բաղադրիչների փոխկապակցվածության մեջ: Այս մասին Sputnik-Armenia-ին ասել է ՀՀ նախկին արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը ։
«Հայտնի է, որ 2008-2018թթ. միջնորդական ջանքերում առանցքային դեր է խաղացել Ռուսաստանը ՝ համանախագահ մյուս երկու երկրների ՝ ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի լիակատար աջակցությամբ ։
Վերջին աշխատանքային փաստաթուղթը, որը դարձավ կողմերի բանակցությունների առարկա, այն էր, որը, ինչպես ես ընդգծում էի իմ հոդվածում, ներկայացվել էր 2011թ.հունիսին Կազանում կայացած գագաթաժողովին ։ Բայց դրանից հետո էլ ՝ 2011թ. - ից մինչև 2018թ., շարունակվել են ինտենսիվ բանակցությունները ՝ 10 գագաթաժողով, արտգործնախարարների երեք տասնյակ հանդիպում, տասնյակ առանձին հանդիպումներ համանախագահ երկրների դեսպան-միջնորդների հետ ։
Չնայած Ռուսաստանի, համանախագահ երկրների կողմից այդ շրջանում առաջարկված մշակումները "աշխատանքային փաստաթղթեր" չդարձան, Այնուամենայնիվ, դրանց հիման վրա մշակվեց պատկառելի բազա, որտեղ ամրագրվեց Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման համալիր մոտեցումը ։ Այս մոտեցումը տարբեր տատանումները ներառում է բոլոր բաղադրիչները պարունակվող Կազանի փաստաթղթում. Ընդ որում, հայկական կողմը հայտարարել է, որ այն գրեթե համահունչ է Հայաստանի դիրքորոշմանը», - վստահեցրել է նա ։

Все рабочие документы МГ ОБСЕ до 2018 года предусматривали пакетное решение карабахской проблемы с поэтапной имплементацией: Эдвард Налбандян
Все рабочие документы, предложенные сопредседателями Минской группы ОБСЕ и ставшие предметом переговоров сторон, предусматривали пакетное решение нагорно-карабахской проблемы с поэтапной имплементацией во взаимосвязи всех компонентов урегулирования, повторяю – во взаимосвязи всех компонентов урегулирования. Об этом Sputnik-Armenia заявил экс-министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян.
«Известно, что ключевую роль  в посреднических усилиях в 2008-2018гг. играла Россия при полной поддержке двух других стран-сопредседателей – США и Франции.
Последним рабочим документом, ставшим предметом переговоров сторон, был тот, который, как я подчёркивал в своей статье, был представлен на саммите в Казани в июне 2011 года. Но и после, с 2011г. по 2018г., продолжались интенсивные переговоры: 10 саммитов, три десятка встреч министров иностранных дел, десятки отдельных встреч с послами-посредниками стран-сопредседателей.
Хотя предложенные Россией, странами-сопредседателями в этот период наработки не стали “рабочими документами”, всё же на их основе была выработана солидная база, в которой был закреплён комплексный подход к разрешению нагорно-карабахского конфликта. Этот подход в различных вариациях включал в себя все компоненты, содержащиеся в Казанском документе. При этом армянская сторона заявила, что он практически созвучен позиции Армении»,- заверил он.