ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի այցը Ղարաբաղ կնպաստի Ալիևի եւ Փաշինյանի հանդիպման նախապատրաստմանը. ՌԴ ԱԳՆ
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների այցը Լեռնային Ղարաբաղ կնպաստի բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի եւ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հնարավոր հանդիպման կազմակերպման համար: Այս մասին հինգշաբթի ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել Է ՌԴ ԱԳՆ Տեղեկատվության և մամուլի դեպարտամենտի փոխտնօրեն Ալեքսեյ Զայցևը ՝ մեկնաբանելով Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությունն այն մասին, որ ինքը պատրաստ է բանակցություններ վարել Հայաստանի վարչապետի հետ, եթե հանդիպումը կազմակերպվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կողմից։
Զայցեւն ընդգծել է, որ Ռուսաստանը միշտ ելել է նրանից, որ կանոնավոր երկխոսությունը, հատկապես բարձր մակարդակներում, նպաստում է փոխըմբռնման ձեռքբերմանը եւ կառուցողական մթնոլորտի պահպանմանը խնդրահարույց հարցերի լուծման համար:
"Հենց Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարների հետ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ինտենսիվ շփումների շնորհիվ է, որ հաջողվել է դադարեցնել արյունահեղությունը Լեռնային Ղարաբաղում։ Ինչպես հասկանում եք, նման բարձր մակարդակի հանդիպումների կազմակերպումը լուրջ նախապատրաստություն է պահանջում։ Ելնում ենք նրանից, որ Մինսկի խմբի համանախագահների այցը տարածաշրջան հենց կնպաստի դրա համար բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը", - հավելել է դիվանագետը ։

МИД РФ: визит Минской группы ОБСЕ в Карабах помог бы подготовке встречи Алиева и Пашиняна
Поездка сопредседателей Минской группы ОБСЕ в Нагорный Карабах будет содействовать созданию благоприятных условий для организации возможной встречи президента Азербайджана Ильхама Алиева и премьер-министра Армении Никола Пашиняна. Об этом заявил в четверг на брифинге заместитель директора Департамента информации и печати МИД РФ Алексей Зайцев, комментируя заявление президента Азербайджана о том, что он готов провести переговоры с премьер-министром Армении, если встреча будет организована Минской группой ОБСЕ.
Зайцев подчеркнул, что Россия всегда исходила из того, что регулярный диалог, в особенности на высоком и высшем уровнях, способствует достижению взаимопонимания и поддержания конструктивной атмосферы для решения проблемных вопросов.
"Именно благодаря интенсивным контактам президента России [Владимира] Путина с лидерами Азербайджана и Армении удалось остановить кровопролитие в Нагорном Карабахе, подписать трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года, заложившее основы для налаживания мирной жизни в регионе. Как вы понимаете, организация такого рода встреч на высшем уровне требует серьезной подготовки. Исходим из того, что поездка сопредседателей Минской группы в регион как раз и будет содействовать созданию благоприятных условий для этого", - добавил дипломат.