Քննարկվելու են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի շուրջ ընթացող բանակցությունները․ Պիա Կաումա
ԵԱՀԿ պորհրդարանական վեհաժողովի աշնանային նստաշրջանի ընթացքում քննարկվելու են Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակը, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի շուրջ այս պահին բանակցությունների ընթացքը։ Լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասաց ԵԱՀԿ Խորհրդարանական Վեհաժողովի նախագահ Պիա Կաուման։
«Առաջին հերթին, ուզում եմ ասել, որ ԵԱՀԿ-ի անունից մենք շատ շնորհակալ ենք: Շնորհակալություն Հայաստանին այս նստաշրջանը կազմակերպելու համար այս շատ բարդ ժամանակաշրջանում, որին մենք բախվում ենք Եվրասիայում։
Աշխարհը խառնաշփոթի մեջ է, աշխարհի շատ երկրներում ճգնաժամ է, ուստի շատ կարևոր է, որ մենք ունենանք մի վայր, որտեղ կարող ենք քննարկել խաղաղության, անվտանգության հետ կապված հարցերը և իմանալ, թե ինչ է կատարվում Լեռնային Ղարաբաղում, Հայաստանում և Ադրբեջանում, խաղաղության համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների ընթացքը այս պահին։ Այս տարածաշրջանը ավելի կարևոր է ԵԱՀԿ-ի համար, քան երբևէ։ Այսպիսով, ակնհայտ է, թե ինչ ենք քննարկելու»,- ասաց Կաուման։
Նրա խոսքով՝ նստաշրջանի ընթացքում նախատեսվում է քննարկել նաև Իսրայելում և Գազայում ստեղված իրավիճակը, ինչպես նաև ռուս-ուկրաինական հակամարտությունը։

На сессии ПА ОБСЕ будут обсуждены переговоры по мирному договору между Арменией и Азербайджаном. Пиа Каума
Ситуация в Нагорном Карабахе, текущий ход переговоров по мирному соглашению между Арменией и Азербайджаном будут обсуждаться в ходе осенней сессии Парламентской ассамблеи ОБСЕ. Օб этом заявила на пресс-конференции глава Парламентской ассамблеи ОБСЕ Пиа Каума.
«Прежде всего, хочу сказать, что мы очень благодарны от имени ОБСЕ. Благодарим Армению за организацию этой сессии в это очень трудное время, с которым мы столкиваемся в Евразии.
Мир в смятении, цены растут во многих странах мира, поэтому очень важно, чтобы у нас было место, где мы могли бы обсудить мир, безопасность и узнать, что происходит в Нагорном Карабахе, Армении и Азербайджане, о мирном соглашении, о процессе переговоров на данный момент. Этот регион важен для ОБСЕ как никогда. Так что очевидно, что мы будем это обсуждать», - сказала Каума.
По ее словам, в ходе заседания планируется обсудить ситуацию в Израиле и Газе, а также российско-украинский конфликт.