Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև տնտեսական և ներդրումային փոխգործակցության խորացման հարցերով կստեղծվի աշխատանքային խումբ
ՌԴ տնտեսական զարգացման նախարարի տեղակալ Դմիտրի Վոլվաչը հուլիսի 22-ին հանդիպել է ՀՀ-ում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինի հետ: Կողմերը քննարկել են երկու երկրների ռազմավարական, առեւտրային եւ ներդրումային համագործակցության զարգացման վերաբերյալ հարցեր:
Ռուսաստանը պատրաստ է Հայաստանի հետ կիսվել իր պրակտիկայով և ամենատարբեր ոլորտներում առաջավոր լուծումներով, նշել է Վոլվաչը ։
"Մեր երկիրը կարող է առաջարկել արդյունավետ լուծումներ տրանսպորտային, էներգետիկ, սոցիալական ենթակառուցվածքների զարգացման, Հայաստանի Հանրապետությունում և Անդրկովկասում հեռանկարային ներդրումային նախագծերի իրականացման ուղղությամբ։ Ռուսական ընկերությունները պատրաստ են լուծումներ տրամադրել էլեկտրոնային կառավարության, "խելացի եւ անվտանգ քաղաքի", տեղեկատվական անվտանգության, լոգիստիկայի, էներգաարդյունավետության, հեռահար կրթության եւ հեռաբժշկության ոլորտներում", — հայտնել է փոխնախարարը:
Նա հայտնել է, որ պետությունները 2022-2025 թվականների տնտեսական համագործակցության նոր ծրագիր են մշակում, ինչպես նաեւ դրա իրականացման միջոցառումների ծրագիր: Բացի այդ, Ռուսաստանի տնտեսական զարգացման նախարարի և Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարի հանձնարարությամբ ստեղծվում է աշխատանքային խումբ ՝ երկու երկրների էկոնոմիկայի փոխնախարարների նախագահությամբ տնտեսական և ներդրումային փոխգործակցության խորացման հարցերով։
"Կարեւոր է ակտիվացնել տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքը ։ Հնարավոր ենք համարում գործընկերներին առաջարկել հանձնաժողովի նիստն անցկացնել այս տարվա աշնանը, եթե համաճարակաբանական իրավիճակը թույլ տա", - հավելել է Վոլվաչը ։
Բացի այդ, կողմերը քննարկել են զբոսաշրջային հոսքի ավելացման հնարավորությունը եւ երկրների միջեւ ապրանքաշրջանառության բարձրացմանն ուղղված միջոցառումները: Հանդիպման առանցքային թեմաների թվում էին նաև Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև էկոլոգիական օրակարգի և միջտարածաշրջանային փոխգործակցության հարցերը։
Հարկ է նշել, որ Ռուսաստանը Հայաստանի առաջատար առևտրային գործընկերն է, որն ապահովում է Հանրապետության արտաքին առևտրի ծավալի գրեթե մեկ երրորդը (30,3%) ։
Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի միանալու պահից 2015 թվականի հունվարին և մինչև համաճարակ փոխադարձ առևտրի աճն աճել է երկու անգամ (1,26 մլրդ-ից մինչև 2,51 մլրդ ԱՄՆ դոլար) ։ Չնայած անցյալ տարի երկրների միջեւ ապրանքաշրջանառության նվազմանը, այս տարվա հունվար-մայիսին դրա աճը կազմել է 10,7 տոկոս ՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ:
"Ակնկալում ենք, որ մեր երկրների տնտեսությունների վերականգնմանը զուգընթաց, կգրանցենք բաց թողնված տեմպերը, կբացենք նոր հնարավորություններ", — եզրափակել է Վոլվաչը:

Дмитрий Вольвач обсудил с послом России в Армении Сергеем Копыркиным дальнейшее экономическое сотрудничество двух стран
В четверг, 22 июля состоялась встреча заместителя министра экономического развития Дмитрия Вольвача с чрезвычайным и полномочным послом России в Армении Сергеем Копыркиным. Стороны обсудили развитие стратегического, торгового и инвестиционного сотрудничества двух стран.
Россия готова делиться с Арменией своими практиками и передовыми решениями в самых разных сферах, рассказал Вольвач.
«Наша страна может предложить эффективные решения по развитию транспортной, энергетической, социальной инфраструктуры, по реализации перспективных инвестиционных проектов в Республике Армения и Закавказье в целом. Российские компании готовы предоставлять решения в сферах электронного правительства, «умного и безопасного города», информбезопасности, логистики, энергоэффективности, дистанционного образования и телемедицины», — сообщил заместитель министра.
Он рассказал, что государства разработают новую Программу экономического сотрудничества на 2022–2025 годы, а также План мероприятий по ее выполнению. Кроме того, по поручению министра экономического развития России и министра экономики Армении создается рабочая группа под председательством заместителей министров экономики двух стран по вопросам углубления экономического и инвестиционного взаимодействия.
«Важно интенсифицировать работу Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству. Полагаем возможным предложить партнерам провести заседание комиссии осенью текущего года, если позволит эпидемиологическая ситуация. На её «полях» можно было бы подписать Программу экономического сотрудничества между Российской Федерацией и Республикой Армения до 2025 года на новый период», — добавил Вольвач.
Кроме того, стороны обсудили возможность увеличения туристического потока и меры по повышению товарооборота между странами. В числе ключевых тем встречи также были вопросы экологической повестки и межрегионального взаимодействия России и Армении.
Необходимо отметить, что Россия — ведущий торговый партнер Армении, который обеспечивает почти треть (30,3 %) объёма внешней торговли республики. С момента присоединения Армении к Евразийскому экономическому союзу в январе 2015 года и до пандемии рост взаимной торговли вырос в два раза (с 1,26 млрд до 2,51 млрд долларов США). Несмотря на снижение товарооборота между странами в прошлом году, в январе-мае этого года произошёл его рост — на 10,7% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. «Рассчитываем, что по мере восстановления экономик наших стран, наверстаем упущенные темпы, откроем новые возможности», — заключил Вольвач.