Դատախազությունն ունի գիտակցություն՝ տարբերելու մանիպուլյացիաները, երկակի ստանդարտները, հովանավորչությունն ու կոռուպցիոն կոմպրոմիսները․ Վարդապետյան
Հայաստանի Հանրապետության դատախազությունն ունի ամրություն՝ լինելու պատնեշ այն անձանց և նրանց, այսպես կոչված, բարեխոսների ու միջնորդների առջև, որոնք կհանդգնեն ոտնձգել հատկապես հանրային բարիքի, հայկական բանակի դեմ՝ անկախ իրենց ունեցած դիրքից, կապերից:
Այս մասին վստահեցրեց Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը Հայաստանի Հանրապետության դատախազության հիմնադրման 105-ամյակին նվիրված «Դատախազության անկախությունը՝ որպես իրավունքի գերակայության երաշխավոր» թեմայով բարձր մակարդակի համաժողովում:
Համաժողովը կազմակերպվել է Եվրոպական միության և Եվրոպայի խորհրդի՝ «Գործընկերություն հանուն լավ կառավարման» 2023-2027 թվականների ծրագրային ձևաչափի շրջանակում՝ Եվրոպայի խորհրդի աջակցությամբ: Հայաստանի դատախազն այսպիսով  շնորհակալություն հայտնեց Եվրոպայի խորհրդի և Եվրոպական միության  գործընկերներին:
Սա նման ձևաչափով առաջին համատեղ աշխատանքն է: Վարդապետյանը վստահություն հայտնեց, որ փոխգործակցությունը լինելու է շարունակական և ապացուցելու է, որ արդյունավետ է:
Նա շնորհավորեց բոլոր դատախազներին, համակարգի աշխատողներին՝ մասնագիտական տոնի առթիվ:
«Այս կարճ, բայց հագեցած համատեղ աշխատանքի ժամանակահատվածն ինձ հիմք է տալիս պնդելու, որ Հայաստանի Հանրապետության դատախազությունն ունի անհրաժեշտ ներուժ՝ լինելու հանցավորության դեմ պայքարի և իրավունքի գերակայության ամրապնդման լոկոմոտիվ: Հայաստանի Հանրապետության դատախազությունն ունի կամք՝ իր ներսում իրականացնելու բովանդակային բարեփոխումներ, որոնք անխուսափելիորեն հանգեցնում են արտաքին իմիջային փոփոխությունների»,-ասաց Վարդապետյանը:
Գլխավոր դատախազը նաև վստահեցրեց, որ Հայաստանի Հանրապետության դատախազությունն ունի գիտակցություն՝ տարբերելու մանիպուլյացիաները, երկակի ստանդարտները, հովանավորչությունն ու կոռուպցիոն կոմպրոմիսները՝ պետության և հանրային շահից, հանցանք կատարած, սայթաքած, բայց իրականում զղջած, իր արարքի հետևանքով պատճառված վնասը վերականգնած անձի նկատմամբ գթասրտությունից, մարդասիրությունից:
«Հայաստանի Հանրապետության դատախազությունն ունի ամրություն՝ լինելու պատնեշ այն անձանց և նրանց, այսպես կոչված, բարեխոսների ու միջնորդների առջև, ովքեր կհանդգնեն ոտնձգել հանրային բարիքի, հայկական բանակի, հանրային առողջության, խոցելի խմբերի, անչափահասների դեմ՝ անկախ իրենց ունեցած դիրքից, կապերից, զբաղեցրած պաշտոնից և ֆինանսական կարողություններից»,-ասաց Վարդապետյանը:
Նա ընդգծեց նաև, որ Հայաստանի Հանրապետության դատախազությունն ունի ազնվություն՝ հետահայաց գնահատական տալու անցած 105-ամյա պատմությանն, ու ունի հավատամք՝ ազնվաբար ծառայելու հանուն ներկա ու ապագա նպատակադրումների իրականացմանը:

Прокуратура — прочный барьер между интересами общества, посягающими на армию, и их посредниками. Вардапетян
Прокуратура Республики Армения имеет достаточно сил, чтобы быть преградой перед теми лицами и их так называемыми заступниками и посредниками, которые осмелятся посягнуть, особенно на общественное благо, армянскую армию— независимо от их положения и связей.
В этом заверила генеральный прокурор Анна Вардапетян на конференции высокого уровняна тему «Независимость прокуратуры как гарант законности», посвященной 105-летию образования прокуратуры РА.
Конференция была организована в рамках формата программы 2023-2027 годов «Партнерство для надежного управления» Европейского Союза и Совета Европы при поддержке Совета Европы. Таким образом, прокурор Армении поблагодарила коллег из Совета Европы и Евросоюза.
Это первая совместная работа в таком формате. Вардапетян выразила уверенность, что сотрудничество будет продолжительным и эффективным.
Она поздравила всех прокуроров и работников системы с профессиональным праздником.
«Этот короткий, но насыщенный период совместной работы дает мне основание утверждать, что прокуратура РА обладает необходимым потенциалом для того, чтобы быть локомотивом борьбы с преступностью и укрепления законности. У прокуратуры РА есть воля к проведению внутри себя существенных реформ, которые неизбежно ведут к изменению внешнего имиджа», - сказал Вардапетян.
Генеральный прокурор также заверила, что прокуратура РА обладает осознанием отличить манипуляции, двойные стандарты, покровительство и коррупционные компромиссы от государственных и общественных интересов, от милосердия и человеколюбия по отношению к лицу, совершившему преступление, оступившемуся, но на деле раскаялся и возместил ущерб, причиненный его действиями.
«Прокуратура РА имеет силы быть барьером перед теми лицами и их так называемыми заступниками и посредниками, которые осмелятся посягнуть на общественное благо, Армянскую армию, здоровье общества, уязвимые группы, несовершеннолетних— вне зависимости от занимаемой должности, связей, должности и от финансовых возможностей", - сказала Вардапетян.
Она также подчеркнула, что прокуратура РА достаточно честна, чтобы ретроспективно оценить прошедшую 105-летнюю историю, и веру — добросовестно служить во имя текущих и будущих целей.