«Ռուս խաղաղապահների պատասխանատվության գոտում հայկական կազմավորումների զինաթափման հատուկ օպերացիան անխուսափելի է». ադրբեջանական ԶԼՄ-ները սպառնում են ռուս խաղաղապահներին
«Ռուս խաղաղապահների պատասխանատվության գոտում հայկական կազմավորումների զինաթափման հատուկ օպերացիան անխուսափելի է»: Այս մասին գրում է Ադրբեջանի իշխանամետ haqqin.az. կայքը` փաստորեն ուղղակիորեն մարտահրավեր նետելով ռուսական խաղաղարարներին:
Հոդվածում, մասնավորապես, ասվում է. «Պետք է արձանագրել, որ երկրորդ Ղարաբաղյան պատերազմի ավարտից ավելի քան երկու տարի անց և, հակառակ 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի եռակողմ համաձայնագրի, ջախջախվախ հայկական բանակի մնացորդները նախկինի պես գործում են ռուս խաղաղապահների պատասխանատվության գոտում։ Եվ չնայած Բաքվի դիվանագիտական ճնշման տակ Հայաստանը բազմիցս հայտարարել է, որ Ղարաբաղից ամբողջությամբ դուրս է բերել կանոնավոր բանակի մնացորդները, կան բազմաթիվ փաստեր, որոնք ապացուցում են, որ Հայաստանի քաղաքացիները մինչ օրս ծառայում են «ԼՂՀ պաշտպանության բանակի» հովանու ներքո ադրբեջանական տարածքում գործող անօրինական զինված կազմավորումների կազմում:
Միաժամանակ ադրբեջանական ԶԼՄ-ներում հրապարակվում է ուժային կառույցներից ստացված տեղեկատվությունը, ըստ որի այդ անօրինական կազմավորումները նախապատրաստվում են ռուսական «Վագներ» ԿՎԿ-ի հրահանգիչների կողմից, իսկ ռուս խաղաղապահներն իրենք իրենց տրանսպորտով զենք ու զինամթերք են առաքում այնտեղ։ Այլ կերպ ասած, մոտ 10-15 հազար հայերի անօրինական զինված խմբավորումը դեռեւս սպառնալիքի եւ լարվածության աղբյուր է Ղարաբաղի լեռնային հատվածում…
Հասկանալի է, որ Ադրբեջանը ոչ մի պարագայում իր տարածքում ապառազմականացված գոտի չի ստեղծի և, համապատասխանաբար, թույլ չի տա ռուս խաղաղապահների թվի ավելացում։ Առանց անօրինական կազմավորումների անվերապահ զինաթափման, Ղարաբաղում հայ բնակչության իրավունքների և անվտանգության մասին բանավեճ վարելու ոչ մի իմաստ չկա։
Բայց նույնիսկ եթե այս հարցի շուրջ կոնսենսուս ձեռք բերվի, ով է զինաթափելու անօրինական կազմավորումները։ Հայաստանը, որը բառիս բուն իմաստով նույն լեզվով է խոսում ղարաբաղյան անջատողականների հետ, թե Ռուսաստանը, որը, վկայակոչելով խաղաղապահների մանդատի ձևակերպման լղոզվածությունը, սերտորեն համագործակցում է հայ անջատողականների հետ և նույնիսկ զինում նրանց։
Այսպիսով, ստեղծվում է ևս մեկ փակուղային իրավիճակ, երբ միայն Ադրբեջանն է շահագրգռված այսպես կոչված «ԼՂՀ բանակի» լիարժեք և անվերապահ զինաթափման մեջ։ Իսկ դա նշանակում է, որ ռուսական խաղաղապահ ուժերի պատասխանատվության գոտու մեջ մտնող ամբողջ տարածքում հատուկ գործողությունն անխուսափելի է»։

«Cпецоперация на территории ответственности российских миротворцев по разоружению армянских формирований, неизбежна»: азербайджанские СМИ угрожают российским миротворцам
Cпецоперация на территории ответственности российских миротворцев по разоружению армянских формирований, неизбежна. Об этом пишет провластный портал Азербайджана haqqin.az, фактически напрямую бросая вызов российским миртворцам.
В статье, в частности, говорится: «Приходится констатировать, что спустя более двух лет после окончания Второй Карабахской войны и вопреки трехстороннему Соглашению от 10 ноября 2020 года остатки разбитой армянской армии по-прежнему действуют в зоне ответственности российских миротворцев. И хотя под дипломатическим нажимом Баку Армения неоднократно заявляла, что полностью вывела из Карабаха остатки регулярной армии, есть многочисленные факты, доказывающие, что граждане Армении до сих пор служат в составе незаконных вооруженных формирований, действующих на азербайджанской территории под эгидой «армии обороны НКР».
Одновременно в азербайджанских СМИ публикуется полученная от силовых структур информация, в соответствии с которой эти незаконные формирования готовятся инструкторами российской ЧВК «Вагнер», а сами российские миротворцы доставляют им на своем транспорте оружие и боеприпасы. Другими словами, незаконная вооруженная группировка армян численностью порядка 10-15 тысяч человек все еще остается источником угрозы и напряженности в нагорной части Карабаха…
Понятно, что Азербайджан ни при каких обстоятельствах не будет создавать на своей территории демилитаризованную зону и, соответственно, не допустит увеличения численности российских миротворцев. По неоднократным заявлениям официального Баку, без безоговорочного разоружения незаконных формирований нет ни малейшего смысла вести дискуссию о правах и безопасности армянского населения в Карабахе.
Но даже если по данному вопросу будет достигнут консенсус, кто будет разоружать незаконные формирования? Армения, которая в прямом смысле слова разговаривает с карабахскими сепаратистами на одном языке? Или Россия, которая, ссылаясь на размытость формулировки мандата миротворцев, плотно кооперирует с армянскими сепаратистами и даже вооружает их?
Словом, создается еще одна тупиковая ситуация, при которой Азербайджан остается единственной стороной, заинтересованной в полном и безоговорочном разоружении так называемой «армии НКР». А это значит, что спецоперация на всей территории, входящей в зону ответственности российских миротворческих сил, неизбежна».