Չիպեր, որոնք աշխարհի երկրների մեծ մասում չկան, չեն էլ կարող լինել. Վենսը՝ ՀՀ–ում NVIDIA-ի ներդրումների մասին
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը Երևանում կայացած ասուլիսի ժամանակ ուղենշեծ այն հիմնական նախագծերը, որոնց իրականացման վրա շարունակելու են աշխատել Երևանն ու Վաշինգտոնը։
«Նախևառաջ, դա այն հիասքանչ տեխնիկական համաձայնագիրն է, որը ԱՄՆ-ն հպարտորեն հաստատեց NVIDIA ընկերության համար։ Դա նշանակում է նոր շուկաներ, նոր աշխատատեղեր ինչպես ամերիկյան աշխատուժի և ընկերությունների համար, այնպես էլ՝ Հայաստանի համար։ Սրանք չիպեր են, որ աշխարհի երկրների մեծ մասում գոյություն չունեն, չեն էլ կարող լինել։ Սակայն դրանք արտադրվելու են և արդեն արտադրվում են այստեղ՝ Հայաստանում՝ վարչապետի առաջատարության արդյունքում»,–ասաց նա։
Նշենք, որ 2025 թվականի ամռանը Հայաստանի Հանրապետության կառավարության, NVIDIA-ի, Firebird-ի և Team Group-ի ընկերությիւնների համագործակցությամբ կնքվեց բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում տարածաշրջանի ամենամեծ մեգանագիծը 500 մլն դոլլար ներդրումային արժողությամբ։ Ըստ նախագծի Հայաստանում կառուցվելու է արհեստական բանականության (ԱԲ) լուծումներով աշխատող՝ տարածաշրջանի ամենահզոր սուպերհամակարգչային և տվյալների մշակման կենտրոնը:

В Армении будут производиться чипы, которых нет и не может быть у большинства стран: Венс
Вице-президент США Джей Ди Вэнс на пресс-конференции в Ереване обозначил основные проекты, над реализацией которых Ереван и Вашингтон продолжат работать.
«Прежде всего, это замечательное техническое соглашение, которое США с гордостью заключили для компании NVIDIA. Это означает новые рынки, новые рабочие места как для американской рабочей силы и компаний, так и для Армении. Это чипы, которых нет и не может быть в большинстве стран мира. Однако они будут производиться и уже производятся здесь, в Армении, под руководством премьер–министра», - сказал он.
Отметим, что летом 2025 года в сотрудничестве с правительством Республики Армения, компаниями NVIDIA, Firebird и Team Group был заключен крупнейший в регионе мегапроект в сфере высоких технологий стоимостью 500 миллионов долларов. Согласно проекту, в Армении будет построен самый мощный в регионе суперкомпьютерный центр обработки данных, работающий на решениях искусственного интеллекта (ИИ).