Չեմ տեսնում որևէ խնդիր, որը կարող է խանգարել ՀՀ-ի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքմանը հիմա՝ ղարաբաղյան իրադարձություններից հետո․ Պուտին
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ չի տեսնում պատճառներ, որոնք հիմա՝ Ղարաբաղում իրադարձություններից հետո, կարող են խոչընդոտել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքմանը։ Այս մասին գրում է interfax.ru-ն:
«Ինձ թվում է, որ դա միանգամայն հնարավոր է: Չեմ տեսնում որևէ խնդիր, որը կարող է խանգարել խաղաղության պայմանագրի կնքմանը հիմա՝ ղարաբաղյան իրադարձություններից հետո», - ուրբաթ օրը լրագրողներին ասել է Պուտինը։
«Մենք պատրաստ ենք նպաստել խաղաղության բանակցությունների վերսկսմանը խաղաղության համաձայնագրի կնքման հույսով։ Հրավիրել ենք բոլոր գործընկերներին հավաքվել Մոսկվայում։ Սահմանազատման հետ կապված զուտ տեխնիկական հարցեր կան։ Երկու կողմից էլ բարի կամքով այս ամենը կարելի է անել և հետևյալ քայլերը կարող են ձեռնարկվել»,-ասել է ՌԴ նախագահը։։

Препятствий для подписания договора между Арменией и Азербайджаном нет – Путин
Президент России Владимир Путин заявил, что никаких проблем для подписания мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном нет.
В ходе пресс-конференции в Бишкеке по итогам саммита лидеров стран СНГ Путин вновь заявил, что Россия готова содействовать возобновлению переговоров по заключению мирного договора.
"Мы предложили коллегам собраться в Москве. Премьер-министр Армении это знает, я об этом ему говорил. И Азербайджан знает об этом. Думаю, это вполне возможно. Я не вижу никаких проблем, которые могли бы помешать заключению мирного договора сейчас, после событий в Карабахе", - отметил российский лидер.
По его словам, остались лишь вопросы технического характера, связанные с делимитацией и демаркацией границы. Но он считает, что сто метров в одну сторону, километр в другую – это не столь важно.
Путин убежден, что при доброй воле с обеих сторон это все можно сделать, и затем предпринять шаги по развитию торгово-экономических связей и реализации инфраструктурных проектов.