Լաչինի միջանցքը փակելը նշանակում է ԼՂ հայությանը դատապարտել ցեղասպանության 3 տարբեր սցենարներով․ Փաշինյան
Լաչինի միջանցքը ցեղասպանության կանխարգելման միջանցք է։ «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» 4-րդ գլոբալ ֆորումի ժամանակ այս մասին ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Պետք է ընդգծել այն սադրանքները, որոնք տեղի են ունենում Լաչինի միջանցքում։ Ոմանք փորձում են Լաչինի միջանցքը զուգահեռել տարածաշրջանում գոյություն ունեցող այլ կոմունիկացիների կամ հնարավոր կառուցվելիք կոմունիկացիաների հետ, բայց Լաչինի միջանցքը ցեղասպանության կանխարգելման միջանցք է։ Փակել այդ միջանցքը, դադարեցնել այդ միջանցքի գործունեությունը` նշանակում է ԼՂ հայությանը դատապարտել ցեղասպանության 3 տարբեր սցենարներով»,–ասաց Փաշինյանը։
Իսկ առաջին սցենարը, ըստ նրա, կարող է լինել զուտ հայաթափման սցենար, երբ պարազպես ԼՂ հայերը հնարավորություն չունեն ապրել իրենց տներում, հողերում, ինչի մինի մոդելը, ըստ Փաշինյանի, տեսնում ենք ԼՂ Հադրութի շրջանում, որտեղ 2020-ի 44-օրյայից հետո ոչ մի հայ չի ապրում։ Նա հիշեցրեց, որ նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը նախատեսում է փախստականների վերադարձ ԼՂ և հարակից շրջաններ, սակայն մինչ այսօր անգամ ՄԱԿ–ի փախստականների աշխատակիցներն այդ տարածք մուտք չեն գործել։
Հաջորդ սցենարն էլ, ըստ նրա, ինքնության կորուստն է, ինչի վառ ապացույցն է Ադրբեջանի պայքարը ԼՂ տեղանունների և պատմամշակութային հուշարձանների դեմ։ Եվ, վերջապես, երրորդ սցենարը բուն ֆիզիկական ոչնչացումն է, որի նախանշանները տեսել և տեսնում ենք մինչ օրս։

Закрытие Лачинского коридора означает обречение армян Нагорного Карабаха на геноцид по трем различным сценариям: Пашинян
Лачинский коридор-это коридор предотвращения геноцида. Об этом на 4-м Глобальном форуме «Против преступления геноцида» заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян. «Некоторые пытаются сравнить Лачинский коридор с существующими в регионе другими коммуникациями или возможными коммуникациями, но Лачинский коридор - это коридор предотвращения геноцида. Закрыть этот коридор, прекратить его деятельность - значит обречь армян Нагорного Карабаха на геноцид по трем различным сценариям», - сказал Пашинян.
Первый сценарий, по его словам, может попросту привести к деарменизации Арцаха, когда армяне НК, не имея возможности жить на своей Роидне, покинут ее, как это случилось в Гадрутском районе после 44-дневной войны. Он напомнил, что заявление от 9 ноября предусматривает возвращение беженцев в Нагорный Карабах и прилегающие районы, однако до сих пор даже сотрудники ООН не проникли на эти территории .
Следующий сценарий, по его словам, потеря идентичности армян Арцаха, к чему стремится Азербайджан, пытаясь заменить армянские топонимы азербайджанскими и уничтожить арцахские историко-культурные памятники НК. «И, наконец, третий сценарий - это прямое физическое уничтожение армян Арцаха, признаки чего мы видели и видим до сих пор»,- резюмировал армянский премьер.