Ցանկացած ճանապարհ, որն անցնում է Հայաստանի տարածքով, պետք է վերահսկվի Հայաստանի կողմից. Տոյվո Կլաար
Հարավային Կովկասի և Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը «Արմենպրեսին» տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ միանգամայն տրամաբանական է, որ Հարավային Կովկասում կոմունիկացիաների ապաշրջափակման համատեքստում ցանկացած ճանապարհ, ցանկացած երկաթգիծ, որը կանցնի Հայաստանի տարածքով, պետք է վերահսկվի Հայաստանի կողմից։
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Նախ, կարծում եմ, որ մի քանի ամիս առաջ (խմբ․ 2023թ. մայիսին) Մոսկվայում նախագահ Ալիևը հեռուստատեսությամբ հրապարակավ` նախագահ Պուտինի ներկայությամբ վարչապետ Փաշինյանի հետ ունեցած հանդիպման ժամանակ շատ հստակ ասաց, որ դա «միջանցք» անվանելը չի ենթադրում արտատարածքայնություն։ Նախագահ Ալիեւն այլ դեպքերում եւս՝ ավելի նեղ միջավայրերում, ասել է, որ դա չի ենթադրում արտատարածքայնություն: Այո, անվանելով այն միջանցք, ինչպես գիտեք, մենք ասում ենք տրանսպորտային միջանցքներ՝ նկատի ունենալով տարբեր միջանցքները, որոնք մենք ունենք Եվրոպայում, որոնք երբեք չեն ենթադրում արտատարածքայնություն։
Այսպիսով, ակնհայտորեն, մեր տեսանկյունից միանգամայն տրամաբանական է, որ ցանկացած ճանապարհ, ցանկացած երկաթգիծ, որն անցնում է Հայաստանի տարածքով, վերահսկվում է Հայաստանի կողմից։ Կամ ցանկացած ճանապարհ կամ երկաթգիծ, որն անցնում է Ադրբեջանի տարածքով կամ անցնում է, չգիտեմ, Գերմանիայի տարածքով, վերահսկվում է տվյալ երկրի կողմից։ Հետեւաբար, դա բացարձակապես միակ տրամաբանական պայմանավորվածությունն է։
Օրինակ, այս դեպքում Ադրբեջանը ցանկանում է երաշխիք ունենալ, որ Հայաստանի տարածքով անցնող Ադրբեջանի քաղաքացիները և բեռներն ապահով կլինեն: Դա միանգամայն տրամաբանական է և նորմալ։ Բայց թե դա ինչպես կարվի, Հայաստանի իշխանությունների պատասխանատվությունն է»:

Клаар: Любая дорога через территорию Армении, должна контролироваться Арменией
Спецпредставитель Евросоюза по Южному Кавказу и кризису в Грузии Тойво Клаар в интервью «Арменпресс» заявил, что вполне логично, что в контексте разблокирования коммуникаций на Южном Кавказе любая дорога, любая железная дорога, которая пройдет через территорию Армении, должна контролироваться Арменией.
«Во - первых, я думаю, что несколько месяцев назад (прим. в мае) в Москве по телевидению президент Алиев на встрече с премьер-министром Пашиняном в присутствии президента Путина очень четко заявил, что называть это «коридором» не подразумевает экстерриториальности. Президент Алиев в других случаях, в более узком кругу, заявил, что это не предполагает экстерриториальности. Да, называя это коридором, как вы знаете, мы говорим «транспортные коридоры», имея в виду различные коридоры, которые у нас есть в Европе, которые никогда не предполагают экстерриториальности.
Таким образом, очевидно, с нашей точки зрения вполне логично, что любая дорога, любая железная дорога, проходящая через территорию Армении, должна контролироваться Арменией. Или любая дорога или железная дорога, которая проходит через территорию Азербайджана или, не знаю, через территорию Германии, контролируется данной страной. Следовательно, это абсолютно единственная логическая договоренность.
Например, в этом случае Азербайджан хочет иметь гарантию того, что граждане и грузы Азербайджана, проходящие через территорию Армении, будут в безопасности. Это совершенно логично и нормально. Но как это будет сделано, ответственность властей Армении».