Բելառուսը զենք է մատակարարել Ադրբեջանին՝ դրանով իսկ դավաճանելով Հայաստանին. Politico
Բելառուսը ժամանակակից սպառազինություն է մատակարարել Հայաստանի թշնամի Ադրբեջանին, թեև Մինսկն ու Երևանը դաշնակիցներ են և միասին պատկանում են ՀԱՊԿ անվտանգության դաշինքին՝ Ռուսաստանի հովանու ներքո։ Այս մասին հայտնում է Politico-ն՝ հղում կատարելով զենքի մատակարարումների մասին փաստաթղթերին։
Փաստաթղթերի մի խումբ նոր լույս է սփռում այս շաբաթ Հայաստանի որոշման վրա՝ հայտարարելու ՀԱՊԿ ռազմական դաշինքից դուրս գալու մտադրության մասին։
Ավելի քան մեկ տասնյակ նամակներից, դիվանագիտական ​​նոտաներից, բեռնաթերթերից և արտահանման անձնագրերից բաղկացած փաստաթղթերի փաթեթը ցույց է տալիս, որ Բելառուսն ակտիվորեն աջակցել է Ադրբեջանի զինված ուժերին 2018-2022 թվականներին, երբ Հայաստանի հետ լարվածությունը հասել էր գագաթնակետին։
Բաքվին առաջարկվող ծառայությունները ներառում էին հին հրետանային տեխնիկայի արդիականացում և էլեկտրոնային պատերազմի և անօդաչու համակարգերի համար օգտագործվող նոր ռազմական տեխնիկայի տրամադրում։
Փաստաթղթերը ներառում են բելառուսական զենքի արտահանման պետական ​​գործակալության նամակները սեփական ռազմարդյունաբերական ընկերություններին Ադրբեջանին հրետանու թիրախավորման համար ժամանակակից սարքավորումների պատվերների մասին, ինչպես նաև երկու պետությունների նամակագրությունը «Գրոզա-Ս» շարժական հակաօդային սարքերի կայանների գնման վերաբերյալ։
Պարբերականի կողմից վերանայված դիվանագիտական ​​ուղերձներից մեկում ասվում է, որ բելառուսական ձեռնարկությունները ակտիվ դեր են խաղում «Ադրբեջանի ապաօկուպացված տարածքների վերականգնման, ինչպես նաև բելառուսական ապրանքների և ծառայությունների արտահանման գործում» երկիր։
2022 թվականի սեպտեմբերին ադրբեջանական զորքերը ներխուժեցին հայկական տարածք՝ գրավելով կարևոր ռազմավարական բարձունքները։ Այնուհետ Հայաստանը դիմեց ՀԱՊԿ-ին աջակցության համար, սակայն ավելի ուշ դաշինքին մեղադրեց իր պարտավորությունները չկատարելու մեջ այն բանից հետո, երբ վերջինս միայն առաջարկեց պատվիրակություն ուղարկել փաստերը պարզելու համար:
Չնայած այն հանգամանքին, որ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն թղթի վրա Հայաստանի դաշնակիցն է, նա նախկինում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին անվանել է «մեր մարդը» և ասել, որ ՀԱՊԿ-ի կողմից նրան հակադրվելը «սխալ» կլինի։
Ալիևն իր հերթին 2022 թվականին հայտարարել է՝ «ՀԱՊԿ-ում մենք ավելի շատ ընկերներ ունենք, քան Հայաստանը»։
Փորձագետների կարծիքով՝ Բելառուսը, որը Մոսկվայի ամենամոտ դաշնակիցներից մեկն է, դժվար թե գործեր առանց Կրեմլի լուռ աջակցության։

Politico: Беларусь поставляла оружие в Азербайджан, тем самым предав Армению
Беларусь поставляла современное оружие врагу Армении Азербайджану, хотя Минск и Ереван являются союзниками и вместе входят в альянс безопасности ОДКБ под эгидой России. Об этом сообщило издание Politico  со ссылкой на документы, свидетельствующие о поставках оружия.
Группа документов проливает новый свет на решение Армении на этой неделе объявить о намерениях выйти из военного альянса ОДКБ.
Пакет документов из более десятка писем, дипломатических нот, товарных накладных и экспортных паспортов свидетельствует, что Беларусь активно помогала вооруженным силам Азербайджана в период между 2018 и 2022 годами, когда напряженность в отношениях с Арменией достигла пика.
Предлагаемые Баку услуги включали модернизацию старого артиллерийского оборудования и предоставление нового военного оборудования, используемого для радиоэлектронной борьбы и беспилотных систем.
Документы включают письма белорусского государственного агентства по экспорту вооружений к собственным военно-промышленным фирмам о заказах для Азербайджана современного оборудования для наведения артиллерии на цель, а также переписку между двумя государствами о закупке мобильных станций борьбы с беспилотниками «Гроза-С» для вооруженных сил Азербайджана.
В одном из дипломатических сообщений, с которыми ознакомилось издание, говорится, что белорусские предприятия играют активную роль «в восстановлении деоккупированных территорий Азербайджана, а также экспорте белорусских товаров и услуг» в страну.
В сентябре 2022 года азербайджанские войска начали вторжение на территорию Армении, заняв ключевые стратегические высоты. Тогда Армения обратилась к ОДКБ за поддержкой, но позже обвинила блок в невыполнении своих обязательств после того, как он предложил лишь прислать делегацию для установления фактов.
Несмотря на то, что на бумаге Александр Лукашенко является союзником Армении, ранее он называл президента Азербайджана Ильхама Алиева «нашим человеком»  и говорил, что ОДКБ было бы «неправильно» противостоять ему.
Алиев, в свою очередь, в 2022 году заявил, что «в ОДКБ у нас больше друзей, чем у Армении».
По мнению экспертов, Беларусь – один из ближайших союзников Москвы – вряд ли действовала бы без молчаливой поддержки Кремля.