Բաքվում պահանջել են անհապաղ փակել Հայաստանի ատոմակայանը
Ադրբեջանի մարդու իրավունքի պաշտպան Սաբինա Ալիևան դիմելով միջազգային իրավական կազմակերպություններին՝ պահանջել է անհապաղ դադարեցնել Հայաստանում Մեծամորի ատոմակայանի գործունակությունը։ Ria.ru-ի փոխանցմաբ՝ այս մասին ասված է ադրբեջանական ՄԻՊ-ի հաղորդագրությունում։
Ավելի վաղ ԵՄ-ում Հայաստանին կոչ էին արել փակել իր ատոմային էլեկտրակայանը, քանի որ այն չէր կարելի արդիականացնել միջուկային անվտանգության միջազգայնորեն ճանաչված չափանիշներին լիովին համապատասխանելու համար: Անցյալ տարվա հոկտեմբերին ատոմային Էներգիայի միջազգային գործակալության (ՄԱԳԱՏԷ) գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսին Հայաստան կատարած այցի ժամանակ հայտարարեց Հայկական ԱԷԿ-ի անվտանգության ապահովման ոլորտում իրավիճակի բարելավման մասին:
«Մեծամորի ատոմակայանի գործունեությունը պետք է շտապ դադարեցնել, որպեսզի հնարավոր լինի խուսափել այնպիսի աղետներից, ինչպիսին Չերնոբիլն ու Ֆուկուսիման էին, իսկ նրա ռադիոակտիվ թափոնները պետք է վերցնել միջազգային խիստ հսկողության ներքո»,- ասված է Ալիևայի հայտարարությունում։

Деятельность Армянской АЭС должна быть срочно прекращена, заявили в Баку
Уполномоченный по правам человека Азербайджана Сабина Алиева обратилась к международным правозащитным организациям с призывом приостановить деятельность Мецаморской АЭС в Армении, сообщает Ria.ru.
Ранее в ЕС призвали Армению закрыть свою атомную электростанцию по причине того, что ее нельзя модернизировать для полного соответствия международно-признанным стандартам ядерной безопасности. В октябре прошлого года гендиректор Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) Рафаэль Гросси в ходе визита в Армению заявил об улучшении ситуации в области обеспечения безопасности Армянской АЭС.
"В обращении Алиевой к международным правозащитным организациям указано, что во избежание очередной катастрофы, подобной в Чернобыле и Фукусиме, деятельность Мецаморской АЭС должна быть срочно прекращена, а ее радиоактивные отходы должны быть взяты под строгий международный контроль", – отмечается в сообщении.