Ադրբեջանը կրկին սպառնացել ու տարածքային պահանջներ է ներկայացրել Հայաստանին
Հայաստանի և Ադրբեջանի  միջև պետական սահմանի սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովների 7-րդ  հանդիպումից հետո   Ադրբեջանի փոխվարչապետ Շահին Մուսթաֆաևի գրասենյակը հայտարարություն է տարածել՝ հերթական անգամ տարածքային պահանջներ ներկայացնելով Հայաստանին։
«Ինչ վերաբերում է Հայաստանի կողմից օկուպացված ադրբեջանական չորս ոչ էքսկլավային գյուղերին՝ Բաղանիս Այրումին, Աշաղը Ասքիփարային, Խեյրիմլիին և Ղըզըլհաջիլիին, ապա դրանց պատկանելությունը Ադրբեջանին կասկածներ չի հարուցում, և դրանք ենթակա են անհապաղ ազատման», - APA գործակալության փոխանցմամբ` հայտարարել է Ադրբեջանի փոխվարչապետի գրասենյակը։
Պաշտոնական Բաքուն պնդում է նաև, որ «սահմանների դելիմիտացիայի ընթացքում կորոշվի Հայաստանի կողմից օկուպացված ադրբեջանական չորս էքսկլավային գյուղերի ճակատագիրը»։ Ըստ Մուստաֆաևի գրասենյակի, դրանք են՝ Տավուշում գտնվող Յուխարի Ասքիփարա, Սոֆուլու, Բարխուդարլու,ինչպես նաև Նախիջևանին սահմանակից Քյարքի (հայկական անվանումը՝ Տիգրանաշեն) բնակավայրերը։
Նույն պարզաբանման մեջ Ադրբեջանի փոխվարչապետի գրասենյակը կտրականապես հերքում է Հայաստանի կառավարության՝ այս շաբաթ հրապարակված պնդումը, ըստ որի՝ Հայաստանի 31 բնակավայրերի տարածքների մի մասը գտնվում է ադրբեջանական ուժերի օկուպացիայի տակ։ «Անհիմն է հայտարարել, թե Հայաստանին պատկանող 31 բնակավայրերի հողերը զավթված են Ադրբեջանի կողմից», - նշված է Մուստաֆաևի գրասենյակի տարածած հայտարարության մեջ:

Баку перечислил свои территориальные претензии в рамках делимитации с Ереваном
В Баку заявили, что вопрос освобождения "четырех эксклавных сел" будет решен в рамках процесса делимитации. Об этом заявили в офисе вице-премьера Азербайджана Шахина Мустафаева, сообщают азербайджанские СМИ.
В распространенном релизе упоминаются Юхары Аскипара и Кярки (заселенные армянские села Верин Воскепар и Тигранашен), а также Софулу и Бархударлы (пустующие населенные пункты).
Ранее, 7 марта, прошла седьмая встреча комиссий по вопросам делимитации с обеих сторон. С армянской стороны ее возглавляет вице-премьер Мгер Григорян.
В пресс-службе офиса Мустафаева также высказали претензии на четыре неэксклавных села (Баганис Айрым, Ашагы Аскипара, Хейримлы и Гызылгаджылы). Здесь считают, что их принадлежность Азербайджану бесспорна, и они "подлежат немедленному освобождению". Все эти села расположены на границе, в Тавушской области Армении.
При этом в азербайджанской комиссии по делимитации считают безосновательными заявления Еревана о том, что земли, принадлежащие 31 селу Армении, оккупированы.
Ранее армянский премьер Никол Пашинян заявил, что Армения согласна на вариант делимитации с Азербайджаном по каждой области отдельно. Ереван не против варианта, при котором каждый участок границы воспроизводится на карте, после чего происходит сверка позиций войск. А вопросы анклавов/эксклавов решаются на самом последнем этапе.