Բաքուն Մոսկվային նոտա է հղել՝ Արցախում միջազգային ֆորումին Զատուլինի մասնակցության առնչությամբ
Բաքուն ՌԴ ԱԳՆ-ին պաշտոնական նոտա է հղել, որում հայտնել է ադրբեջանական կողմի մտահոգությունը՝ կապված սույն թվականի հոկտեմբերի 11-ին Արցախում անցկացված միջազգային ֆորումին ՌԴ Պետդումայի՝ ԱՊՀ, եվրասիական ինտեգրացիայի և հայրենակիցների հետ հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահի առաջին տեղակալ Կոնստանտին Զատուլինի մասնակցության հետ:
Այս մասին ԱՊԱ-ի մոսկովյան բյուրոյին տեղեկացրել են Ռուսաստանում Ադրբեջանի դեսպանատնից:
«Նոտայում ռուսական կողմին խնդրվում է իր վերաբերմունքն արտահայտել բացահայտ կերպով անջատողականությունը սատարող Կոնստանտին Զատուլինի՝  մեր երկրի սուվերենության և տարածքային ամբողջականության դեմ հերթական սադրիչ հայտարարությունների նկատմամբ, որոնք խարխլում են համագործակցությունը Ադրբեջանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև, ինչպես նաև ճշտել, թե ինչ կարգավիճակով է ռուս պատգամավորն այցելել գրավյալ տարածքներ, և ում կողմից է ֆինանսավորվել այցը:
Բացի այդ՝ նոտայում ընդգծվում է համապատասխան գնահատական տալու կարևորությունը Զատուլինի հայտարարություններին, որոնք հակասում են Ռուսաստանի քաղաքական դիրքորոշմանը՝ կապված հայ-ադրբեջանական-ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման հետ, ինչպես նաև՝ պատմական փաստերի ակնհայտ կեղծմանը և Հայաստանի կողմից օկուպացիոն քաղաքականության արդարացման փորձերին: Ընդգծվում է, որ նա, որպես պատգամավոր, պետք է պատասխանատվություն կրի իր խոսքերի և արարքների համար, ուստի խնդրվում է ՌԴ ԱԳՆ-ին՝ համապատասխան միջոցներ ձեռք առնել»,-նշվում է դեսպանության հաղորդագրության մեջ:
Նշենք, որ հոկտեմբերի 11-ին Կոնստանտին Զատուլինն Արցախում մասնակցել է «Արցախի բարեկամները՝ հանուն արդարության և խաղաղության» միջազգային ֆորումին, որին մասնակցել են պատվիրակություններ Եվրոպայի տասնյակ երկրներից, ինչպես նաև՝ ԱՄՆ-ից ու Կանադայից:
Իր ելույթում Զատուլինը սատարել է Արցախի ժողովրդի արդար պահանջները և ընդգծել է, որ Ռուսաստանը թույլ չի տա կոնֆլիկտի անարդար լուծում:

Баку направил ноту Москве в связи с участием Затулина в международном форуме в Арцахе
В связи с участием 11 октября текущего года первого заместителя председателя Комитета Государственной Думы РФ по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Константина Затулина в международном форуме в Арцахе Баку направил  Министерству иностранных дел Российской Федерации официальную ноту, выражающая обеспокоенность азербайджанской стороны.
Об этом московскому бюро АПА сообщили в посольстве Азербайджана в России.
"В ноте выражается просьба российской стороне выразить свое отношение к очередным провокационным заявлениям против суверенитета и территориальной целостности нашей страны открыто поддерживающего сепаратизм Константина Затулина и его выступлениям, которые подрывают сотрудничество между Азербайджанской Республикой и Российской Федерацией, а также уточнить, в каком качестве российский депутат посетил оккупированные территории и кем финансировался данный визит.
Кроме того, в ноте подчеркивается важность дачи соответствующей оценки заявлениям Константина Затулина, противоречащих политической позиции России по урегулированию армяно-азербайджанского нагорно - карабахского конфликта, явным искажениям исторических фактов, попыткам оправдать оккупационную политику, проводимую Арменией, подчеркивается, что он как депутат должен нести ответственность за свои слова и действия, выражается просьба к МИД РФ принять необходимые меры", - говорится в сообщении посольства.
Отметим, что 11 октября Константин Затулин принял участие в международном форуме в Арцахе «Друзья Арцаха: за справедливость и мир», в котором приняли участие делегации из десятков стран Европы, а также из США и Канады.
В своем выступлении Затулин поддержал справедливые требования арцахского народа и подчеркнул, что Россия не допустит несправедливого решения конфликта.